Druhý aprílový víkend vyrazila kategorie U15 na první ostrý venkovní Turnaj přátelství na Hluboké. Odehráli jsme 5 zápasů ve třech dnech, za rozdílných povětrnostních podmínek.

Z pohledu počasí byl asi nejhorší hned úvodní páteční zápas proti výběru jihozápadních Čech. Za sychravého podzimního počasí jsme poměřili síly s týmem, který přesto, že byl oslabený odchodem svých stěžejních hráčů na hostování (k nám 🙂 ) ukázal, že umí hrát kvalitní baseball. Konečný výsledek výhra 16:0, 7:1 na hity a 1:4 na erorry.

Druhý zápas jsme rozehráli v sobotu před polednem proti Technice Brno. Soupeř to více než zdatný, jako všichni ze silné moravské líhně. Hned zkraje, kdy jako hosté začínáme na pálce, se nám ale daří doběhnout pro devět bodů. Soupeř odpověděl pouze jedním a tak do druhé směny jdeme s velmi příjemným náskokem, který jsme si již nenechali vzít. Prohraná čtvrtá směna však napovídá i o síle soupeře a i když vsadil na jednu kartu (nadhazovače), kterého se nám zkraje podařilo tvrdě kontaktovat, tak po první směně již to žádný velký koncert nebyl. Příští setkání s chasníky z Kraví hory už tak jednoznačné být rozhodně nemusí. Konečný výsledek výhra 16:7, 16:10 na hity a 0:3 na errory.

Téhož dne, na fieldu A, utkáváme se se soupeřem pro nás dosud neznámým a zpestřujícím celý turnaj, týmem z běloruského Minsku. Úplně neznámý nakonec nebyl, protože jak jistě víte, náš kouč Alex odtud pochází z těchto končin a tak jsme jej vyslali na výzvědy, aby provětral svou mateřštinu. Přinesl mnoho užitečných informací o kvalitách soupeře, ale i tamních poměrech v baseballu. Soupeř netaktizuje a jde do nás naplno. Na kopci před námi stojí „mašina“, která vysílá projektily rychlostí podobnou našemu nejlepšímu (možná spíše celorepublikově nejlepšímu) nadhazovači. Borec odházel celý zápas, potřeboval na to 78 nadhozů, 49 strike, zbytek si dopočtěte. Čelil 19 pálkařům, uštědřil 8 SO a přes 2 BB dovolil pouze 3 doběhy a to až ve 4. směně, kdy jsme se naposledy dostali na dostřel jednoho bodu. Na naší straně začínáme Petrem Vojtou a směna končí 0:0. Ve druhé jde po jednom autu a jednom obdrženém bodu na kopec Michal Kohout a odchází při limitu za stavu 0:2 ve prospěch soupeře. Dále jde na kopec Marek Slabý a taktéž v limitu a s dalšími dvěma body předává Jakubovi Hajnému, který dohazuje zápas 39 nadhozy. Zápas končíme prohrou 3:6. Utkání lze hodnotit jako velice kvalitní, pro naše borce bezvadné z pohledu nadhozu, kterému čelili a dokázali se na něj ve třetí směně (tedy někde po druhém, někde třetím startu) prosadit a doběhnout pro tři body. Prohráváme i na hity 2:5 a erorry 0:2.

Ve skupině končíme, jak už u nás bývá zvykem, v kolečku. Minsk prohrál s Technikou a tak musíme čekat na výsledek zápasu Techniky s Hlubokou.  Technika vyhrává a matematická olympiáda na Hluboké může začít.

Nebyl by to ale pořádný hlubocký turnaj bez sázky o pověstnou vltavskou lázeň. Asi už tušíte, co následovalo, prohra týmu a skoky borců do Vltavy, teplotě vzduchu navzdory (maminky se asi chytají za hlavu, ještě, že tam byli většinou jen tatínci).  Soutěživost v našem týmu je obrovská, od trenéra po kečráky.

Než se kluci usuší a převlíknou, tatínkové již postávají u výsledkové tabule a poloprofesionálně dumají a spekulují nad možným výsledkem kolečka. Jistotu přináší až Radek Drmota, který nás posílá z prvního místa na Arrows Ostrava, kteří skončili druzí ve skupině B. S pocitem dobře odvedené práce se jdeme uložit k posilujícímu spánku do nedalekého Domova mládeže.

Budíček byl na neděli poněkud netradiční( v 6:30 hod.), ale nutný. Následovala rychlá snídaně a přesun na ranní zápas.

Arrows Ostrava nás dvě směny k ničemu nepouští. Pálky patrně ještě spaly a tak pouze 4 pálkaři kontaktují nadhoz výborného Vojty Pavelky. Coby domácí se teprve v dohrávce 3. směny dostáváme do vedení 4:2 díky sebeobětovacímu odpalu Michala Kohouta a výborně hrajícímu Jakubovi Hajnému, který dvoumetovým odpalem poslal domů další dva body a následně sám skóroval díky singlu Máry Slabého. Čtvrtou směnu ještě vyhráváme 2:1 a za stavu 6:3 jdeme do začátku páté. Chýlí se konec hracího času, který byl po celý turnaj 110 minut, a my střídáme na kopci Honzu Uhlíře a říkáme si, že zpomalení nadhozu bude taktické. Bohužel, nebylo. Dostáváme 4 body, střídáme na kopci, zvyšujeme rychlost a přejeme si rychlý konec inningu. Do dohrávky jdeme za stavu 6:7, pálka od začátku, na kopci proti nám již také vystřídáno a tak si říkáme, že to dáme. Tvrdý groundball na 6, šestka dribluje, běžec přímo letí… 6-3 out. Krásný luft do mezery spojky a centru, připadá nám to nekonečné… F6. Péťa (jeden ze čtyř) singlík na CF, naděje zůstává. Martin, tvrdý kontakt po zemi, bohužel, 5-3 out. Jásot dugoutu Arrows, kde toho času byli pouze trenéři a jeden, předešlého dne, zraněný spoluhráč, propukl naplno, stává se hurónským  a my, smutní po dvou hodinách a deseti minutách odcházíme s vědomím, že jdeme hrát jen o třetí místo.

Mezitím se na Hluboké představilo pozdní jaro až začátek léta a tak ve dvě hodiny nastupujeme k zápasu s poraženým ze zápasu Minsk x Sabat. Tvrdé kontakty Minsku nám posílají za soupeře Sabat Praha. Za nás na kopci Martin Jiránek, na kečru Mára Slabý. Za Sabat na kopci Vítek Helus, na kečru Ondra Hrdlička. Trochu zvláštní rozložení, oba kečry jsme spíše zvyklí vídat na kopci. Nebyla by to Hluboká, aby opět nebyla ve hře sázka o vltavskou lázeň (výhra coaches, prohra players). Jsme hosté, první pálkař David Bauer HR, pálíme dál jak u Verdunu, směnu končíme s 5 doběhy.  Soupeř záhy vrací úder a Ondra Hrdlička coby leadoff oplácí HR. Ostatní se s odpaly přidávají, ale na srovnání to nestačí. Směna končí 5:4 pro nás. Padly v ní 3 homeruny a to ještě nemělo být vše. Ve druhé směně dochází soupeři ruce a tak získáváme 4 body takřka zadarmo. Změna na kopci pak vede k mírnému zlepšení, přesto dochází k naplnění met a na pálce Michal Kohout. Co myslíte? … dal ho!  Grandslam je na světě. Ovace, hurónský řev a na pálce Péťa Vojta. A co myslíte? … no dal ho! HR jak malovaný a půlsměna končí F7 s devíti doběhy na naší straně. V dohrávce se ukázala kladenská posila Sabatu, Sobotka vystřihl tříbodový HR, ale to je pro tuto směnu vše. Ostatní dvě směny končí smírně 2:2, kdy na obou stranách lítají další jedno či dvoubodové HR. Kdo zná hřiště na Hluboké, asi si umí představit, co běželo hlavou řidičům zaparkovaných aut za homerunovým plotem… Možná bude o něco více pojistných událostí. Přestřelka končí v náš prospěch 18:11, na hity 15:11 vyhráváme ovšem i na errory 5:1. Po všech stránkách vítězný zápas :). Turnaj skončil vítězstvím našich přemožitelů ze semifinále Arrows Ostrava. Konec, balíme, odjíždíme. Ale moment, je tu přece ještě sázka. Té předchází týmové foto včetně památečního fota pro oslavenkyni Barborku (sestru Valeria), která měla předchozí den narozeniny. A poté již kouči naskákali do Vltavy, diváci kontrolují vynoření, jelikož druhý kouč Beny se asi nemohl dočkat a vrhnul se do vln téměř pásek na pásek Ivana. Uff, můžeme si oddychnout, oba jsou venku, pobroukávajíc si pod fousy něco o teplé vodě.

Milí rodiče a přátelé, to je pro Hlubocký turnaj přátelství U15 vše, zůstaňte u obrazovek a příště zase pro změnu v Ostravě!

Něco málo fotek a dvě videa z lázně