Baseballový A-tým čekal v roce 2017 náročný program, kromě bojů v rozšířené extralize, sehrál tým trenéra Chlupa i zápasy Českého baseballového poháru či Poháru CEB.  Jak náročnou sezonu hodnotí muž, který se kromě koučování ujal i nadhazovací role?

Jak s odstupem času hodnotíš extraligový ročník 2017?
Pro uplynulý ročník jsme si za cíl dali postoupit do play off, což se po špatném vstupu do nadstavby nepovedlo, takže hodnotím sezonu jako neúspěšnou. Celkově ale extraliga musela nadchnout každého fanouška, její úroveň, především na nadhozu, byla vynikající a samotné finále přineslo úžasnou podívanou.

Kde se lámal chleba, že jsme Eagles neviděli v bojích o medaile?
Samotný vstup do nadstavby nevyšel, stejně jako ostatní týmy, i my jsme museli pracovat s enormní porcí zápasů nahuštěných do krátkých časových bloků a tak podle toho upravovat rotaci. Bohužel hned u prvního zápasu s Kotlářkou jsem neměl k dispozici kompletní soupisku. Zlomový moment přišel hned o prvním víkendu v Ostravě, nejprve jsme smolně ztratili páteční zápas až v samotném závěru, v sobotu jsme pak trestuhodně promrhali jedenáctibodové vedení po třech směnách, a z tohoto fiaska se už nedokázali vzpamatovat

Co vylepšit, aby se Eagles zpátky dostali na medailové příčky?
Eagles jednoznačně patří k jedněm z nejlepších ofenzivních týmů v soutěži, na úspěch musí být tým ale vyvážený i kvalitními nadhozy, a těch bylo uplynulou sezonu málo. Kvalitní, ale hlavně početný bullpen je nutností.

Vladimír Chlup, foto BEN

Čím tě tým v ročníku 2017 mile, ale i nemile překvapil?
Mile mě překvapila ofenzíva, málokterý tým si mohl při průchodu lineupem aspoň na chvíli oddechnout. Nemile mě překvapila nepřesnost našich nadhazovačů, především bullpen se v tomto ohledu příliš nevyznamenal.

Své stabilní místo si na konci sezony vybojovali mladící Šimon Blažek a Vojta Bužga, jak si spokojen s jejich výkony?
Vojta i Šimon trpělivě čekali na příležitost, vím, že tahle situace, kdy každý mladíček chce hrát a neuvědomuje si, že už pouhá přítomnost na extraligové lavičce zajišťuje cenné zkušenosti, není pro nikoho jednoduchá. Pak přišlo nějaké to zranění, odjezd importů a rázem bylo dost prostoru a kluci se chytli, především Vojtěch Bužga je hráč s potenciálem budoucí extraligové spojky, jen to chce zapracovat na silovějším pojetí pálky, ale to už je na píli a vytrvalosti každého mladíka.

Bude sázka na mladé pokračovat i v novém ročníku?
Do týmu už se v rámci zimní přípravy připojili další mladíčci, především z příchodu nadhazovačů mám radost, rukou není nikdy dost a už teď jim můžu čas na kopci, aby měli možnost se postavit nejlepším hráčům, garantovat, i třeba za cenu, že uberu inningy čtvrtému nejstaršímu nadhazovači historie extraligy

V roce 2017 působili v kádru 3 zahraniční hráči, jak jsi byl spokojen s jejich výkony?
Každý import je loterie, pokud se nevrací. U nás loterie vyšla na 67%, jak Joe Wittig v útoku, tak David Sandoval především v obraně, byli jednoznačnými posilami. Tyson Walker se od začátku potýkal s kontrolou a problémy s rukou, a nedokázal se s tím vyrovnat, což vedlo k poklesu formy. Přesto ve dvou utkáních ukázal náznaky super kvality, bohužel to bylo málo.

Budou importi součástí kádru i v roce 2018?
Pokud tým chce pomýšlet na nejvyšší příčky, je nutností se porozhlédnout a doplnit kádr, na tom pracujeme a doufáme, že budeme minimálně tak úspěšní, jako jsme byli v roce 2017, už i proto, že v roce 2018 to bude přesně 30 let od posledního krčského titulu, a to už je docela dlouho.

Jaké další změny plánuješ pro novou sezonu ať už v hráčském kádru či v realizačním týmu?
Ke změnám dochází v realizačním týmu, dostávám k sobě snad poprvé ve své sedmadvacetileté trenérské kariéře asistenta nehráče, Martin Šmidt bude pro tým, především jeho mladší část, velkým přínosem a už se na spolupráci během sezony velice těším. Po hráčské stránce hodláme ještě více propojit spolupráci s Bleskem Jablonec, v jeho kádru jsou ještě hráči, kteří si minimálně šanci zkusit extraligu zaslouží, naopak opačnou cestou můžou na zkušenou putovat mladší, kteří nedostanou tolik hracího prostoru v extralize. Loni si tuto spolupráci nemohl vynachválit třeba Alex Kachurka

Během roku se v areálu uskutečnilo několik akcí. Eagles Day, Opening Day, Army Day, jak se ti tyto akce zamlouvají?
Pořád říkám, že promo akcí není nikdy dost, ty které se uskutečnily, se velice povedly, jak opening day, tak i Army day přilákaly větší množství fanoušků a já doufám, že se v nich bude pokračovat a snad přibydou i další.

Jak jsi byl spokojen s kulisou na domácích zápasech?
Nevím, jestli je to vina Prahy a mnoha možností, jak se rozptýlit, ale kulisa na utkáních mě velice trápí, kromě několika skalních fandů si moc diváků do hlediště cestu nenašlo. Je na vedení klubů i hráčích situaci zanalyzovat a popřemýšlet, co všechno se pro to dá udělat. Velice se mi v tomto ohledu líbí Ostrava, tam to funguje na jedničku. Myslím, že velký důraz je potřeba dávat na páteční utkání pod světly, kdy je baseball v divácky atraktivním čase i prostředí pod světly, ještě předtím, než všichni odjedou na chalupy, k babičkám a po mládežnických utkáních. Obrovský kus práce v tomhle odvádí třeba prvoligový Jablonec, kde vznikla doslova z nuly fanouškovská komunita, kterou Blesku může závidět celá republika. Tak snad se nám to povede i na Eagles, pomoci se v tom budou snažit svými výkony a vystupováním na hřišti i samotní hráči, kterým je pak potlesk publika tou nejlepší odměnou.

Tím končí naše mikrosérie rozhovorů s hlavními trenéry A-týmů. Věříme, že jste si spolu s námi zavzpomínali na okamžiky sezóny právě minulé a těšíte se, stejně jako my, na sezónu příští.