V rámci Sundance Film Festivalu si dnes odbude premiéru film, který jsme měli tu čest uvítat i v našem areálu.
Sundance Film Festival je jeden z nejprestižnějších filmových festivalů, který se svým významem vyrovná jiným světově proslulým festivalům jako jsou ty v Cannes, Benátkách nebo Berlíně. Každoročně se odehrává v lednu v americkém Utahu a vždy přitahuje pozornost filmových kritiků i tvůrců, neboť se jedná o největší festival nezávislých filmů v USA.

Připoměňme si, co jsme o filmu psali:

Hráč baseballu měl zastřelit fyzika přímo na přednášce. Stačilo pár slov Zdroj: technet.idnes.cz

The Catcher Was a Spy; film o nejchytřejším baseballovém hráči a tajném špiónovi USA

Upoutávka v rámci filmového festivalu: Sundance Film Festival

Filmová databáze: IMDB

About

In the midst of World War II, major league catcher Moe Berg (Paul Rudd) is drafted to join a new team: the Office of Security Services (the precursor to the CIA). No ordinary ballplayer, the erudite, Jewish Ivy League graduate speaks nine languages and is a regular guest on a popular TV quiz show. Despite his celebrity, Berg is an enigmatic man with a knack for keeping secrets. The novice spy is quickly trained and sent into the field to stop German scientist Werner Heisenberg before he can build an atomic bomb for the Nazis.

Director Ben Lewin’s (The Sessions) fascinating political thriller follows Berg from the bullpen to behind enemy lines. Rudd’s sly performance brings the charming, chameleonic catcher to life with the support of a crackerjack cast, including Jeff Daniels and Guy Pearce as seasoned spies and Paul Giamatti as a Dutch physicist. Adapted by Robert Rodat (Saving Private Ryan) from Nicholas Dawidoff’s 1994 biography, The Catcher Was a Spy tells one of the great unsung tales of American espionage.

Fri. 1/19, 8:30 p.m., MARC, PC
Wed. 1/24, 6:30 p.m., Eccles, PC
Thu. 1/25, 9:00 a.m., Eccles, PC
Sat. 1/27, 5:30 p.m., MARC, PC
Sun. 1/28, 6:15 p.m., Grand, SLC