První těžkou prověrku v letošní sezoně mají baseballisté Eagles za sebou. S úřadujícími šampiony z Ostravy se v atraktivním dvojzápase rozešli smírně 1:1. V repríze loňského finále oba týmy stoprocentně zužitkovaly výhodu domácího prostředí.

Do pátečního utkání v Arrows Parku trenéři Pražanů nasadili neokoukanou sestavu. Chyběly tradiční opory Hejma s Petrem Zýmou i veterán Homolka, takže věkový průměr pálkařského lineupu hostí byl pouhých 21,9 let. Navíc na kopci se jako startér objevil talentovaný Petr Vojta, který předvedl solidní výkon jen tři dny po svých osmnáctých narozeninách. V necelých pěti směnách si připsal pět strikeoutů a soupeři umožnil stejný počet doběhů. Svůj extraligový debut okořenil i prvním hitem v nejvyšší soutěži sedmnáctiletý Martin Jiránek.

„Nenastoupili jsme sice v plné palbě, ale třeba mně to vůbec nevadilo. Naopak! Jsem rád, že my mladí dostáváme prostor i v těžkých zápasech. Můžeme se díky tomu zlepšovat,“ řekla spojka Eagles Vojtěch Bužga. „Nikdo z nás do Ostravy nejel, že je převálcujeme, ale hrálo se nám skvěle,“ doplnil.

Zelení s favoritem soutěže, za něž házel ostřílený Boris Bokaj, dlouho drželi krok. Vedli 2:0, 4:1 a ještě před dohrávkou páté směny 5:4. Až pak zkušenější Arrows zlomili utkání ve svůj prospěch, uspěli 9:5. „Po prvních směnách si začali uvědomovat, že nás podcenili,“ soudí Bužga, který byl pyšný, jak se elévové s těžkým soubojem popasovali: „Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že se nám hrálo fakt dobře! Hezky a uvolněně, žádné nervy.“

Nerozhodili je ani tradičně vášniví ostravští fanoušci. „Přirozená divácká atmosféra je super a měla by být, ale to, co dělá ostravský komentátor, je za hranou. Není to příjemné nikomu. Za mě by takový člověk měl být nestranný, což v Ostravě rozhodně není,“ posteskl si talentovaný vnitřní polař.

 

V sobotu Eagles před vlastními fanoušky nastoupili i s reprezentanty v sestavě. Naopak v dresu Ostravy absentoval obávaný ranař Tomáše Juněc, jenž o den dřív zaznamenal tři odpaly, včetně dvoubodového homerunu! „Do zápasu jsme šli s tím, že do toho půjdeme naplno,“ nastínil předzápasové představy Bužga.

Realizovat optimistický scénář začala Krč rychle. Po čtyřech směnách vedla 4:0. První bodík obdržela soustředěná obrana v čele s bezchybným Tomášem Duffkem na kopci až na začátku šesté směny. „Tlačili jsme od samého začátku a vybudovali si náskok, který jsme chtěli udržet až do konce. To se povedlo,“ kvitoval Bužga, který sám doběhl pro dva body.

Výsledkem byl triumf 6:4, čímž Chlupova družina utnula proti Ostravě sérii pěti proher v řadě! Po úvodních čtyřech zápasech má bilanci tří výher a jedné porážky. „Ale zatím je těžké hodnotit, jak se sezona bude vyvíjet. Bez zahraničních posil se může stát cokoliv. Stoprocentně to bude zajímavé až do samého konce,“ dodal mistr Evropy hráčů do 23 let.

Příští víkend se Eagles střetnou s outsiderem z Blanska. První utkání odehrají v pátek 5. června od 19.00 na jihu Moravy. Domácí odveta je na programu o den později v 16h.