Repríza loňského semifinále je tady! Eagles v pátek zaútočí na pátou extraligovou výhru po sobě. V cestě za prodloužením chvályhodné série jim bude stát soupeř z nejtěžších – Draci Brno.
Jedenadvacetinásobní republikoví šampioni sice letos nevstoupili do sezony zrovna přesvědčivě, když v osmi odehraných zápasech už třikrát prohráli, to jim však neubírá na síle. „Podobně jako my to mají nastavené tak, že v základní části zkouší hodně hráčů,“ řekl před peprným dvojutkáním hlavní kouč Pražanů Vladimír Chlup. „Klidně je možné, že sestavy, které nastoupí teď, se později v Top 6 vůbec nepotkají,“ doplnil.

Jihomoravané se zatím můžou spolehnout především na téměř bezchybnou obranu. Udělali v ní jen pět chyb a soupeřům zatím povolili pouze pětadvacet doběhů. „Z toho bylo jedenáct na Kotlářce v mači, jenž jsem sledoval. Tam mě ani tak nepřekvapilo, že dostali tolik bodů, jako to, že skórovali jen jednou,“ připomněl boss třetího nejproduktivnějšího týmu extraligy.

To Drakům to v útoku zatím nešlape podle představ. Ani jeden z kvarteta osvědčených tahounů Martin Schneider, Jakub a  Adam Hajtmarové a Přemek Chroust nemá pálkařský průměr vyšší než .250! Spolu s Třebíčí a Blanskem jsou jediným týmem, co letos nezaznamenal ani jeden homerun. „Přestože se jim tolik nedaří, nemění to nic na tom, že jde o zkušený mančaft. Podle mě se teprve rozjedou. Zvlášť, až se jim po zranění naplno rozehraje Martin Červinka,“ předpokládá Chlup.

Ani on na úvod soutěže netlačí na pilu. „V základní části na výsledky moc nekoukám. Beru to jako čas na rozehrání. Snažím se všem hráčům spravedlivě rozdělit hrací čas, abych mohl s klidným srdcem vybrat sestavu do zápasů v Top šestce,“ nastínil svoje plány osmačtyřicetiletý šéf zelené družiny.

První souboj série by měl jako startér Eagles odstartovat zkušený Tomáš Duffek. V sobotu v Brně si letošní debut na kopci užije talentovaný Šimon Blažek. Dvě výhry tentokrát nejsou pro Chlupa prioritou: „Až se mě zeptáte v červenci, tak bez zaváhání řeknu, že za víkend nechceme prohrát, teď si hlavně přeju, abychom předvedli dobrou hru a nikdo se nezranil.“

Alespoň jeden start na pálce si letos v dresu s orlem na prsou připsalo už šestnáct plejerů a do akce se dostalo osm nadhazovačů. Mladíci zanechali dojem. „Jsem spokojen nejen s jejich hrou, ale i přístupem k tréninku. Jsou rádi, že můžou být v týmu. Když vidím mladého kluka, jak celou dobu poctivě pracuje v dugoutu, vytváří to na mě vnitřní tlak a snažím se mu dát nástup na pálce,“ popsal pocity manažer Eagles.

Nejvíc ho těší pestrá škála pitcherů. „Naše baterie nadhazovačů je skvělá. Jak Petr Vojta, tak Martin Grundmann při pár startech ukázali, že do základu budou patřit,“ chválil Chlup než dodal: „Pobíháme tak trošku pod radarem ostatních týmů. Všichni si říkají, že naše jediné nadhazovačské eso je »Dafi«, ale i zbytek bullpenu máme strašně vyrovnaný. Když se podíváte na naši soupisku, zjistíte, že jde o samé reprezentanty do třiadvaceti nebo osmnácti let. Všichni budou překvapeni, jak hluboko můžeme sáhnout,“ varoval protivníky.

„K dispozici máme osm, devět nadhazovačů. Myslím, že žádné jiné mužstvo v extralize takový komfort momentálně nemá,“ libuje si. Jak moc velkou roli hraje faktor, že většina z pálkařů dalších mužstev ještě není na nové tváře v dresu Eagles zvyklá? „Všichni nadhazovači mají podobný arsenál. Proti nám budou zápasy vždycky rozhodovat ty nejzkušenější hráči a těm je úplně jedno, jestli proti nim stojí kluk, kterého v životě neviděli,“ uzavřel.

Páteční zápas startuje v Eagles Parku pod umělým osvětlením v 19.00. Sobotní odveta je na programu od 16h na brněnském Městském stadionu.