Baseballisté Eagles mají za sebou náročnou sérii čtyř duelů v pěti dnech, v níž si připsali dvě vítězství. To poslední v pátek proti Hrochům, kteří ovšem o den později Pražanům porážku vrátili. Víkendový výlet pod Špilberk pak uzavřel debakl s Draky, kteří jsou zatím jediným týmem, který proti Krči uspěl v obou dvou utkání!

„Páteční zápas se kompletně odvíjel v režii naší jedničky Tomáše Duffka. Odházel »complete game« a Hrochům víceméně nic nedovolil,“ pochválil tradiční oporu Eagles zkušený Martin Laube.

Duffek přispěl k hladkému triumfu šesti strikeouty. Tím druhým předběhl v historickém pořadí základní části dosavadního lídra klubových statistik a bývalého spoluhráče Jakuba Jonáka, jenž jich nasbíral 503. „Tomáš si drží velmi dobrou formu po celou základní část. Je stabilní, což opět jen potvrdil,“ dodal Laube.

Dařilo se i ofenzivě. Tři hity si vychutnali Zdeněk Machačka s Markem Chlupem, jenž si připsal dokonce už pátý homerun v sezoně. „Hroši nasadili na kopci mladé kluky. Od první směny jsme toho využívali a v útoku se prosazovali až do konce,“ oddechl si vnější polař.

V sobotu i neděli už se však hrálo podle brněnských not. Hroši před svými fanoušky uspěli 11:5, Draci 11:1, což znamená, že v každé z posledních pěti sezon dokázali rivala z Krče alespoň jednou deklasovat rozdílem.

„Nenavázali jsme na dobré výkony ze středy a pátku,“ připustil Laube. „Jak Hroši, tak Draci na nás nasadili svoje jedničky, proti nimž jsme se neprosadili podle představ,“ doplnil sportovně třiatřicetiletý borec, který v extralize válí už šestnáctou sezonu.

„Hroši se na Ondru Hegra až do čtvrté směny vůbec neprosadili. Pak si ale připsal slabší chvilku a útok soupeře už nedokázali zastavit ani střídající hráči,“ litoval Laube. „V neděli se hrálo od 13 hodin. Ve velkém horku na nás trochu dolehla únava z náročného týdne,“ myslí si.

Jedna z hvězd Draků Radim Chroust povolil Eagles jen pět hitů. Čtyři z nich a čestný doběh k tomu hned v první směně. Jeho bratr Přemek s dalším reprezentantem Petrem Čechem přispěli k hladkému skalpu spolufavorita soutěže hned čtyřmi staženými body!

To ale mic nezměnilo na tom, že Chlupovi svěřenci mají splněn první krůček v cestě za vysněným titulem; postup do nadstavby šesti nejlepších mužstev základní části. „V ní vykrystalizovala první čtyřka, která si to v play off rozdá o titul,“ vyzdvihl Laube kvality Kotlářky, Arrows, Draků a Sokolu. „Také, koneckonců jako každý rok, ukázala rozdíl mezi spodní a horní částí tabulky. Podle mého názoru je to signál k zúžení extraligy,“ doplnil narovinu.

Do konce úvodní fáze nejvyšší soutěže chybějí Eagles tři zápasy. Ve čtvrtek se v Praze střetnou s Třebíčí, o víkendu je pak na programu prestižní derby proti Tempu, které o umístění v Top 6 musí ještě pořádně bojovat. „Pro nás slouží základní část hlavně k rozehrání a zapojení mladších hráčů do kádru. To je podle mě i důvod, proč dostáváme relativně dost bodů.“

Eagles povolili protivníkům už 90 doběhů. O pětačtyřicet víc než Ostrava, o čtyřicet víc než Draci, kteří mají utkání navrch, a o jednatřicet víc než Kotlářka, jež má naopak zápas k dobru.

„Trenér zkoušel různé varianty na všech postech, aby našel ideální sestavu do nejdůležitější části sezony,“ připomněl vynikající pálkař. Všech patnáct letošních duelů zvládl v zeleném dresu odehrát pouze Marek Chlup. Laube jich má o pět méně. „Jsem rád, že prostor dostal i širší kádr. Nám starším, kteří chodí do práce a většina má rodiny, to trochu uleví od náročné sezony,“ kvituje.

Ze hry Eagles má přes občasné výpadky dobrý pocit. „Dokázali jsme si, že hrát můžeme s každým, i když jsme vždycky nenastupovali v nejsilnější sestavě,“ hledal pozitiva outfielder, podle něhož bude forma všech teprve gradovat. „V nadstavbě už bude záležet na každém zápase. Jsem přesvědčený, že jsme se na ni dobře připravili.“
Devízou je široká baterie nadhazovačů. Zvládnou mladíci těžké souboje? „Věřím, že ano. Jsou to velmi nadějní kluci, kteří se však musejí vyházet a dostat co nejvíce prostoru, aby získali sebevědomí, které jim v těžkých utkáních pomůže. Právě to byl před startem základní části jeden z cílů,“ přiznal Laube.

I když Krč už nehraje o život, proti Tempu, s nímž z posledních jednadvaceti zápasů prohrála jen jednou, nechce nic nechat náhodě. „Chceme vyhrát oba dva zápasy a potvrdit naši pozici v tabulce,“ vyhlásil jasně Laube. „Oni nemají nic jasného, takže nám to nedají zadarmo,“ varuje druhý nejstarší muž Chlupovy sestavy.

Fotogalerie by Jan Beneš