Baseballisté Eagles vstoupili do extraligové nadstavby dvěma výhrami s Hrochy. To jejich arcirival a nastávající soupeř z Kotlářky po dvou duelech s Draky na první vítězství ve skupině TOP 6 teprve čeká. První ze série derby startuje ve čtvrtek od 19 hodin v Krči, ačkoliv jako domácí bude v zápisu vedený tým z Vypichu.

„Strašně se na zápasy těším. Oni jsou pro nás největším městským soupeřem. Navíc mají dva kvalitní startéry. Jejich lineup je taky velice dobrý. Proti nim mě to prostě baví,“ nemůže se dočkat kouč Sokola Vladimír Chlup prvního nadhozu.

Na svědomí ho bude mít opora Kotlářky Daniel Padyšák – reprezentant, který před měsícem v Eagles Parku povolil zeleným jediný hit a byl strůjcem debaklu 10:0. „Pravděpodobně to je jeho poslední nebo předposlední start předtím, než odjede do Ameriky. Bude se chtít ukázat,“ ví rodák ze Znojma. „Navíc mu hraje do noty, že se bude hrát pod umělým osvětlením,“ dodal Chlup.

I on vytasí eso z rukávu – Tomáše Duffka, jenž si v letošních osmi utkáních nejvyšší soutěže připsal šest výher. „Jednoznačně naplňuje pozici naší jedničky. Myslím, že v extralize není žádný lineup, který by ho překvapil,“ tvrdí kouč.

Nechce ale nic zakřiknout. O své síle Kotlářka letos už nejednou přesvědčila. „Uvidíme, jak to bude proti Padyšákovi vypadat, ale přijde mi, že momentálně nejsou v takové pálkařské formě. Dvakrát prohrálo a nezískala ani bod, takže by to mohl Duffy udržet,“ pokračoval Chlup.

Jak moc velkou roli bude hrát, že se Kotlářka v úvodním mači vzdala domácího prostředí? „Těžko říct, ale já vždycky radši hraju na velkém hřišti. Outfield máme kvalitní a já nemám rád, když zápas rozhoduje odpal do levého pole, který letí za plot jen proto, že je tam krátký field.“

Zelený válec po dvou vítězstvích, v nichž zaznamenal třicet bodů, v neděli narazil na vynikajícího Johna Husseyho, jenž vyházel Hrochům důležitý triumf 4:2. Výsledek však neovlivnil jen zkušený Australan, ale také nekompaktní obranná hráz Pražanů. Ti si v nadstavbě připsali ve třech zápasech osm errorů.

„Při nich rozhodují dvě věci; talent a hlava. Repetice má každý stejné, ale jde o to, že kvalitních vnitřních polařů v Česku není zase tolik, aby se s chybami nemohlo počítat,“ konstatoval Chlup. Čísla mu dávají za pravdu. Z mužstev elitní šestky vyvázli z úvodního hracího víkendu nadstavby bez erroru jen Draci. „Schneider s Jakubem Hajtmarem tvoří jediný middle infiled v extralize, který opravdu uznávám. Ostatní jsou propustní,“ upozornil narovinu rodák ze Znojma.

Vypilovat obranu nejde ze dne na den. „Není to o sehranosti, ale individuálních činnostech. Tam musí být kvalita. Když není, tak se dá něco vydřít, ale je to spíš o hlavě,“ myslí si Chlup. Do svěřenců tak vštěpuje o to vyšší agresivitu v ofenzivě. „Pracujeme na psychice. Před každou sérií říkáme, že to musíme přepálit a s chybami se musíme smířit,“ uzavřel.