Po fiasku s Kotlářkou si baseballisté Eagles spravili chuť proti dalšímu městskému rivalovi z Tempa, jehož udolali 2:1 na zápasy. „Věděli, že musíme sérii minimálně vyhrát, což se naštěstí stalo.

Bylo to ale extrémně náročné. Pokaždé se rozhodovalo v posledních směnách,“ říká dlouholetá opora na pálce i v poli Matěj Hejma.

Krči po středečním vítězství 5:4 duel o dva dny později vůbec nevyšel. S bojovně hrajícím soupeřem prohrála 3:6, když si připsala pouhé čtyři hity. Přesto nakonec rozhodl až extra innig. „Na pálce jsme rozhodně nepředvedli optimální výkon,“ vrátil se k nevydařenému vystoupení český reprezentant.

O to soustředěněji nastoupili Chlupovi svěřenci do sobotního souboje. „Nervozita z nás spadla, zato jsme byli zdravě nabuzení,“ souhlasil Hejma. Až do páté směny šlo všechno jako na drátkách.

Grundmann skvěle házel, Eagles přidávali bodík po bodíku, až to bylo 5:0, když tu náhle…

Po chybě Blažka a homerunu Minaříka to bylo během pár okamžiků 5:6. „To nás provází celou sezonu. Ve velkém inningu nastřílíme body a pak si zápas necháme stejným způsobem utéct, když to soupeři sami darujeme. Jedním odpalem do vnitřHejmův grandslam odvrátil pohromu proti Tempu: Stále myslíme na celkový triumf, ujistila legenda Eagles ku a přehozem jsme je vrátili do utkání,“ mrzelo vnějšího polaře, jenž před deseti lety válel v juniorském programu celku MLB Minnesota Twins.

„Chyb děláme hodně, přitom obranu docela trénujeme. Je to ale i tím, že se dostáváme do fáze sezony, kdy jsou hlavně mladší kluci trošku nervóznější. Právě zápasy jako tyto nám pomáhají, abychom v play off, jestli se do něj dostaneme, už takové chyby nedělali.“

Také Tempo si vybralo slabší chvilku. Třetí meta Jake Rabinowitz předvedl v nejhorší možný moment svůj šestý error v sezoně, díky čemuž doběhl pro vyrovnávací bod Marek Chlup. Vypjatý mač tak dospěl až do tie-breaku, v němž ukázal svoji nepostradatelnost právě Hejma, který odpálil grandslam a rozhodl o cenném triumfu.

„Už v sobotu jsem doufal, že mi tam jeden, dva homeruny padnou, jenže vždycky mi to chytili. Tak jsem si teď trošku spravil náladu. Spadlo to těsně za plot, ale díky bohu za to,“ popisoval klíčové vteřiny spokojený pálkař. „Hlavní úkol byl, poslat to aspoň do vnějšku, abychom stáhli bod. Minařík pak na dva striky hodil slider, který jsem lehkým švihem kontaktoval. Štěstí, že tady je kratší hřiště.“

Hejma se ze začátku sezony na pálce hledal. Poslední dobou se ale vrací do své standardní formy. „Musel jsem přestat hrát golf a začíná se to tam vracet,“ pousmál se a pochválil closera zelených Vojtěcha Bužgu za skvěle odvedenou práci ve středu i sobotu.

„Bužgin je super. Je to ten typ, co dokáže jít do těsného zápasu a je na něm vidět, že i když je mladý, tak z toho není vyjukaný,“ ocenil práci talentovaného nadhazovače. „Má rychlý fast, na nějž se málokterý extraligový pálkař dokáže načasovat. Když hází striky, je velmi platný.“

Ale i tempo zaslouží slova uznání. Na jeho hráčích nejsou ani památky po těžkostech ze základní části, kdy se dostali do vrchní šestky na poslední mopžnou chvíli jen díky vydřeným triumfům právě proti Eagles. „Strašně se zlepšili. Mají dost mladých a zkušených hráčů, dobrý mix i chemii. Popravdě? Takhle těžkou sérii jsem nečekal.“

Do začátku semifinále zbývá Sokolu, který je se čtyřmi výhrami a pěti prohrami na posledním postupovém místě, odehrát šest duelů. Příští víkend proti Drakům, poté proti obhájcům titulu z Ostravy. „Pravděpodobně nás čeká jeden z finalistů, takže pokud chceme stále pomýšlet na celkové vítězství, jakože chceme, tak musíme být schopní je porazit. Ideálně obě série vyhrát,“ dodal Hejma.