Jacques-Yves Cousteau by jim mohl závidět, jak hluboko klesli. Jenže baseballisté Eagles se neponořili do hlubin oceánů, ale tabulky nadstavby. A tak se před jejím víkendovým vyvrcholením naplnil nejhorší možný scénář; k jistotě postupu potřebují třikrát porazit Arrows.

Draci si z orlíků udělali bohatou hostinu. Páteční předkrm vyhráli 8:2, sobotní hlavní chod 15:2 a nedělní zákusek 11:1. S plnými bachory tak mohli s předstihem oslavit první místo a jistotu duelů o titul. To v Eagles Parku je nálada opačná!

„Když máš ambice na titul, musíš porazit každého a porvat se s tím. Nám počínaje televizním utkáním až po nedělní debakl nevyšlo vůbec nic a padla na nás strašná deka,“ zhodnotil tristní sérii kouč Vladimír Chlup, jenž má poslední tři dny na to, aby porouchaný stroj sešrouboval dohromady.

„Takhle rychle se s tím moc pracovat nedá, každopádně do konce zbývají tři zápasy a ještě pořád není nic ztraceného. Šance na postup máme relativně velké, ale musíme teď vyhrát minimálně jeden zápas a já si momentálně nejsem jistý, zda na to máme,“ pokrčil rameny.

A tak, aby se fanoušci Sokola dali na modlení. „Jediné, co mi momentálně zbývá, je věřit. Věřit, že každá série jednou skončí,“ řekl Chlup. „Kromě obrany, která je nekonzistentní, nehrajeme špatný baseball. Na pálce to není zase tak hrozné. V neděli jsme Draky přepálili,“ hledal alespoň oblázek, od něhož by se jeho tým mohl odrazit.

Jenže fakta jsou nemilosrdná. Kromě vydřených vítězných sérií nad Hrochy a Tempem mají Eagles s momentálně největšími aspiranty na titul Kotlářkou a Draky děsivou sérii 0:6. A upřímně, nebyly to zrovna vyrovnané duely.

„No… Takhle jsem si to vyloženě nepředstavoval. Nenapadlo mě, že to vezme takový průběh. Nicméně máme dvě série vyhrané, dvě prohrané a jsme na prvním nepostupovém místě. Hroši kromě Tempa prohráli série všechny, ale jsou o zápas před námi,“ povzdychl si kouč reprezentace do 23 let.

Není jeho stylem házet flintu do žita. Před posledním hracím víkendem doufá v zázrak. „Draci Hrochům nic nenechají a to samé Kotlářka, jež si musí proti Tempu hlídat druhou příčku před Ostravou. Všichni budou hrát na plno, ale do toho musíme i my vyhrávat, což nám teď nejde.“

Jak »šípkové Růženky« probudit? „Jsme mixem veteránů a mladíčků, ale nikdo nesmí koukat kolem sebe, kdo to načne, ale musí to vzít na sebe. Ostatní se pak chytnou,“ zná cestu ke slávě Chlup, jehož mrzí, že se svěřenci sesypou, ačkoliv nástupy do utkání nejsou nejhorší. „Ve všech třech posledních zápasech jsme začali plnými metami, ale jak na Chrousta, tak na Furka s Čapkou jsme vydolovali jen bod. I to nás sráží.“

Podobnou krizi znojemský rodák nepamatuje. „Každopádně přišla v nejhorší možnou chvíli. V extralize jsem něco takového nezažil. Jen s Bleskem v roce 2011, kdy jsme byli jeden zápas od sestupu z Českomoravské ligy,“ vzpomínal a doplnil: „Záleží na jednom jediném momentu, který nás nastartuje. Pak jsme schopní to otočit. Tomu věřím. Arrows taky nejsou dominantní. Dostávají poměrně dost bodů, musíme se chytnout.“

Chlup ujistil, že morálka a vůle jeho svěřencům i přes matné výkony nechybí. „Touhu máme! Po zápasech si vždycky řekneme, že se to prostě jednou musí zlomit. Kluci jsou odhodlaní. Zkoušeli jsme různé varianty, ale zatím to nepřišlo,“ zoufal si. Na úterý naordinoval velký trénink se simulovaným zápasem.

„O základní sestavě pro pátek mám asi jasno, ale šachuju s pálkařským pořadím a hledám nejlepší variantu, jak jednotlivce probudit. To není makromanagement, ale mikromanagement. Hledám cestičky, abychom běžce na metách posléze také stáhli.“

Na zpackaném období našel i pozitivum. „Martin Grundmann roste ve velkého nadhazovače. Je vidět, že na to fyzicky i psychicky má. Paradoxně ho v neděli položila směna, v níž sám udělal dvě chyby, ale jinak házel perfektně,“ chválil Chlup.

Fanoušky poprosil o shovívavost. „Je u nás strašně škarohlídů a trenérů. Rychle se odsuzuje, ale poprosil bych je, aby nad námi nelámali hůl a v neděli ještě přišli do hlediště, i kdyby to měl být poslední zápas sezony. Dáme do toho úplně všechno, stále je o co hrát,“ slíbil za všechny.

Krč hostí Ostravu po dvou utkáních venku v neděli od 14 hodin!