Richard Kania: Chceme se neustále zlepšovat – 17.3.2013

Richard Kania: Chceme se neustále zlepšovat – 17.3.2013

Po úspěšné sezoně 2012 došlo v baseballovém A-týmu k menšímu “zemětřesení”. Kromě velkého pohybu v hráčském kádru došlo i ke změně v realizačním týmu, kde Andy Berglunda vystřídal v roli hlavního trenéra elitního baseballového celku zkušený stratég Richard Kania.

Jak jsi spokojen se zimní přípravou?

Zimní příprava byla v rámci možností velmi dobrá. Nevýhodou jsou pozdní hodiny v úterý a velký věkový rozdíl hráčů. Naštěstí někteří z našich nových svěřenců mohli chodit s kadety nebo na akademii. Což sice zaplnilo tréninkovou mezeru, ale v rámci tvorby dobrých vazeb v týmu to není ideální.

Co hráče před začátkem baseballové extraligy ještě čeká?

Doufám, že už brzy nás čekají tréninky venku. Máme sice super prostory v hale, ale všichni už se těšíme ven. V plánu máme brigádu – kde se dá posoudit jak dobrý je týmový duch, pak  jednodenní soustředění a hlavní zkouška bude První jarní homerun. Původně jsme měli jet ještě na turnaj do Regensburgu, ale to bohužel nevyšlo.

Jaký je stav současného kádru?

Hodně kluků z loňského “Áčka“ skončilo nebo odešlo do zahraničí, takže skládáme dohromady v podstatě nový tým. To je velká výzva, ale i šance pro mladé hráče, kteří moc příležitostí v Extralize neměli. Na druhou stranu byli zvyklí na výzvy v ČML i v Juniorské extralize. Když zkusím vyjmenovat lidi, kteří odešli a kterým bychom měli vyseknout velkou poklonu za loňský rok, pak to jsou: Ruda Pelzl (do Austrálie), Štěpán Hušek – Čenda, Honza Drábek (roční pauza), Honza Pojer (do Německa) Kuba Jonák (rodinné důvody), Matěj Hušek (do Kanady), Tomáš Sýkora (hostování do Tempa Titans). Dočasně jsou pryč Dan Vítek a Petr zýma (USA), ale ti by se měli vráit v červnu.

Vrátil se Tomáš Duffek a čekáme ještě jednu posilu z Austrálie.    

Koho budeš mít ve svém realizačním týmu?

Zatím jsme v týmu se Zuzanou Šrejberovou, ale velmi výrazně nám pomáhá při tréninku Matěj Hejma. Je skvělé, že můžeme využít jeho zkušeností z Minnesoty Twins. Trénink vnějšího pole pod jeho vedením má vemi dobrý “drive”. V rámci svých možností mi pomáhá Andy Berglund, kterému náš klub přirostl k srdci. 

Jaký styl hry budeš uplatňovat a po hráčích vyžadovat?

Jak vyplývá z výše napsaného, budeme mít mladý tým, takže se dá čekat, že to nebude jednoduchá sezóna. Chci hrát agresivní útočný baseball. V loňském roce jsme v ČML a JExL praktikovali pozitivní koučink a měli jsme velmi dobrého týmového ducha. Nevidím důvod, proč bychom stejný přístup neměli uplatňovat i o kategorii výš. 

Jaké jsou cíle do sezony 2013?

Chceme postoupit do play-off a tam dopadnout co nejlépe. To je ale věc, kterou těžko ovlivníme. Takže náš cíl je, hrát co nejlépe a neustále zlepšovat sebe, tým a hru.  Když se nám to podaří, pak nás výsledky mile překvapí.

Co bude devízou Eagles v nové sezoně?

Věřím, že to bude skloubení starších a zkušených hráčů a vůle po tom se prosadit u mladých. Máme nejlepší juniory v zemi. Kdykoliv jsme se účastnili Juniorské Extraligy, tak jsme ji vyhráli. Teď je na čase tohoto faktu využít a pokračovat v nasazení, které juniorům v loňském roce nechybělo. Věřím, že tím by mohli nakazit i starší kluky, kteří loni odehráli super sezónu, ale bohužel nevyhráli poslední zápas. Možná proto jich tolik skončilo, ale ti, kteří zůstali, zatím do týmu zapadli, jakoby tam byli odjakživa.

Advertisement