Zýma: Měl jsem nabídku do týmu MLB – 10.1.2014

Zýma: Měl jsem nabídku do týmu MLB – 10.1.2014

Rozhovor s Petrem Zýmou.

Je hrdým členem softbalovo-baseballové rodiny. Jeho rodiče, Zdeněk a Zuzana Zýmovy, jsou členy Síně slávy Evropské softbalové federace. Mladší bratr Michal juniorským reprezentantem v baseballu. Sestřenice Sabina Borecká je pak známou softbalistkou Eagles a české reprezentace. Bratranec Lukáš Borecký bývalým baseballovým reprezentantem.

Ani 24letý vnitřní polař Eagles Petr Zýma nelení, jako první Čech okusil prestižní baseballovou NCAA Division 1, jinými slovy nejvyšší univerzitní soutěž USA.

Petře, vaši rodiče jsou v Síni slávy ESF. Motivuje vás překonat jejich úspěchy?
Laťka je nastavena hodně vysoko. Síň slávy ESF hovoří sama za sebe, ale nad překonáním nepřemýšlím, chci si jít svojí vlastní cestou.

Špičkujete se v rámci rodiny?
Bratrská rivalita je jasná. Celá rodina se však navzájem podporuje a úspěchy si přeje.

Proč jste se vydal na studijní zámořskou štaci?
Nadchlo mě, jakým způsobem se tam dá hrát baseball a zároveň studovat na vysoké úrovni, což v Česku není možné. Systém univerzitních soutěží mě lákal nejvíce. Zlomový okamžik nastal při ročním studijním pobytu v New Yorku, kde jsem si přičichl k americkému systému a chtěl jsem si splnit sen.

Jste první Čech v NCAA Division 1. Jak těžké bylo dostat se na tuto úroveň?
NCAA Division 1 je vrchol. Cíl mnoha hráčů a je hrozně těžké si díky vysoké konkurenci získat místo v jakémkoliv týmu. Nejde jen o sport ale i o vzdělávací požadavky.  Jedná se o poloprofesionální organizace. Jsem, rád že se mi to povedlo.

Jak daleko jste byl od Major League Baseball? (nejvyšší plně profesionální baseballová liga v Severní Americe, pozn. redakce)
Měl jsem možnost podepsat kontrakt s MLB týmem po druhém ročníku na univerzitě, ale rozhodl jsem se upřednostnit vzdělání a dobré jméno NCAA Division 1, díky výši stipendia a garanci dokončení studia zkombinované s hraním baseballu na vysoké úrovni.

Kdy se podle vás objeví první Čech v MLB?
Doufám, že brzy, ale bude to mít hodně náročné. Hráčů u nás není tolik, nemají tolik kvalitních tréninků jako v USA. Není to jen o talentu, ale i o štěstí. Projít si střední školou, univerzitou… Zdraví je také důležité. Je to možné v příštích deseti letech. Úroveň baseballu se u nás neustále zvedá, a tak věřím, že se brzy nějaký talent najde.

Novou sezonu budete po dlouhé době hrát celou v Eagles, sledoval jste výsledky týmu v době svého zámořského angažmá?
Ano, Eagles jsou moje srdeční záležitost nejen kvůli rodině. Výsledky jsem sledoval a během prázdnin jsem vždycky rád nastoupil a pomohl k co nejlepším výsledkům.

Jak vidíte ambice Eagles v roce 2014?
Minimálně finále extraligy bychom měli uhrát. Máme mladý tým, který má hrozně veliký potenciál, musíme vytvořit dobrou partu a poctivě makat.

Advertisement