Letošní MS v softballu se poprvé odehrávalo na starém kontinentě, a tak bylo nutné této příležitosti využít a vidět světový softball, který sebou přináší mnoho zajímavých poznatků a námětů, které je možné vyzkoušet při své trenérské činnosti.

Trenéři Aleš, Blanka, Dáda, Marťas, Vendy a rodinný příslušníci Klárka a Petr, vyrazili z Prahy ve středu večer přes Dráždany, Lipsko a Hannover do Haarlemu, kde se ve čtvrtek ráno ubytovali v kempu Buitenhuizen a poté, co si vybrali to možná nejsušší místo pro stany a postavili je, tak vyrazili na hřiště. Potkali se s fanoušky národního týmu, shlédli zajímavé zápasy Kuba – Kanada, USA – Itálie, Japonsko – Česká republika, kde společně s ostatními fanoušky museli zazpívat českou hymnu, protože organizátorovi se opět nepodařilo ji pustit. Po tomto zápasu pak ještě shlédli zápas Nový Zéland – Puerto Rico a přesunuli se zpět do svých stanů, kam se po noci strávené v autě velice těšili.

Program pátečního dopoledne byl po propršené noci a pokračujícím dešti zrušen a tak se výprava vydala do centra Haarlemu, kde ji doplnil Méďa, který z pracovních důvodů mohl z Prahy odjet až o den později. Jelikož déšť neustával, ba naopak, tak po třetí hodině byl kompletní páteční program MS zrušen a my jsme mohli pokračovat v procházkách mezi kapkami Haarlemského deště. Celý den jsme pak završili výletem k Severnímu moři.

V sobotní ráno nás uvítalo nejdříve deštěm a pak sluníčkem, které se před obědem změnilo v pěknou průtrž, jež celý program zase posunula o pár hodin, protože bylo nutné nejdříve kompletně vysušit obě hřiště, která již byla tak mokrá, že musela nastoupit technika jako průmyslový vysavač a na řadu přišly také kelímky od piva, kterými dobrovolníci nabírali vodu. Jelikož se výpravě podařilo po vyprázdnění tribuny kvůli dešti za homerunovým plotem prvního hřiště najít velmi dobré místo, ze kterého bylo možné sledovat druhé hřiště, tak jsme měli možnost vidět utkání Austrálie – Japonsko, Kanada – USA, Nový Zéland – Chinese Taipei, velmi napínavý zápas Čína – Holandsko, který se hrál na 10 směn, Austrálie – Holandsko, Chinese Taipei – Kanada, USA – Japonsko a někteří z nás i Kanada – Austrálie, který končil kolem druhé hodiny ranní.

Aby nás Holandské počasí nepřekvapilo, tak neděle opět začala dešťovými kapkami, které pak ustaly a bylo možné úplně mokré stany sbalit i s ostatními věcmi a vyrazit na poslední dva zápasy tohoto turnaje, kde boj o postup do finále vyhrálo USA nad Austrálií a postoupilo do finále proti Japonsku.

Z celého turnaje jsme si asi všichni odvezli tyto vzpomínky:

–         déšť, mokro a zima,

–         veselo a pohoda,

–         nezapomenutelný světový softball, zejména v podání Japonek

Marťas