Aleš Chýle: Reprezentace je čest a velká výzva – 5.2.2015

Aleš Chýle: Reprezentace je čest a velká výzva – 5.2.2015

Trenérský matador Aleš Chýle vstupuje do nové sezony v nových rolích. bude působit u extraligového A-týmu, jako hlavní trenér. Po pěti letech také oprašuje spolupráci s Tomášem Kusým, se kterým bude obhajovat bronzové medaile na Mistrovství Evropy žen v holandském Rosmalenu.

Do roku 2015 se vracíš k ženskému “Áčku“, co tě vedlo k přesunu k elitní kategorii?

Je to shoda několika okolností, potřeb klubu, náhod, přání, snů a možná nazrál i čas uzavřít kruh mého trénování v Krči. Ale především velká radost ze hry hráček ročníku 89 a 90 v loňském play-off. Těch hráček, které jsem vychoval a prožil s nimi 10 úžasných let od žákyň až po Extraligu.  A v neposlední řadě pomoci nové generaci perspektivních krčských hráček ročníku 93 až 97 do áčka. Když jsem v roce 2010 odcházel z Extraligy, tak jsem si myslel, že už tak výjimečnou generaci hráček, jakou byly a jsou Burianová, Borecká, Černohlávková, Chýlová, Pochobradská a další, už nepotkám. Ale opak je pravdou. V roce 2011 v kadetkách jsem potkal novou podobnou generaci hráček ročníku 95 až 97, které mi daly další chuť do trénování.

Jak jsi zatím spokojen s průběhem přípravy na nový rok? Co holky mají za sebou a co je ještě čeká?

S průběhem přípravy a přístupem většiny hráček jsem zatím celkem spokojený, ale je to velmi krátká doba na jakékoliv hodnocení. Zatím to vypadá velmi dobře a doufám, že i při náročné fyzické přípravě se začíná tvořit široký tým pro letošní sezónu. Máme za sebou první blok hrubé fyzické přípravy, kterou připravil Michal Vojáček. Před sebou blok objemové přípravy, zimní kondiční soustředění a blok zaměřený na softballové dovednosti.

S týmem trénuje hodně juniorek, jaké bude jejich zapojení v extralize?

Řekl bych, že z mého pohledu standartní. Já doufám, že se postupem času a potřeb týmu stanou jeho nedílnou součástí.

Kromě nadějného mládí došlo v kádru ještě k nějakým změnám?

Loňským titulem jsme se rozloučili s dlouholetou hráčskou oporou Lucií Maršíkovou. Naopak se do Eagles vrací Verča Burianová, která poslední sezony hostovala v SaBaTu.

První herní prověrkou bude Joudrs Indoor Cup s jakými cíli vstupují Eagles do turnaje?

Obecně považuji halové turnaje spíše za zpestření zimní přípravy, ale vítězství v každém zápase se silnými soupeři potěší.

Kromě působení u Eagles si byl vybrán Tomášem Kusým i jako asistent u národního celku žen, jak se těšíš na návrat do reprezentace?

Těším se moc, neboť podílet se na trénování jakéhokoliv reprezentačního celku je pro mne ctí a velkou výzvou. Spolu s Tomášem Kusým jsme přivedli v roce 2010 dvaadvacítku k zlaté medaili na ME U22.  V letošní sezóně jsme si role hlavního trenéra a asistenta vyměnili a v současném širším výběru žen je z dvaadvacítek, pokud se nemýlím, 10 hráček a další, které jsem trénoval v klubu či mládežnických reprezentací.

V softballe se pohybuješ slušnou řádku let, co tě motivuje do dalších trenérských let?

Mám obecně rád kolektivní sporty a baseball se softballem se staly součástí mého života. Motivaci hledám v úspěších či neúspěších mého klubu, českých reprezentacích, ve stálém vzdělávání, zlepšování se, hledáním nových tréninkových cest, hodně mě naplňuje předávání mých třicetiletých zkušeností z trénování ostatním trenérům a hlavně se rád pohybuji mezi mladými lidmi.

Eagles Park bude hostit po roční pauze opět Premiere Cup, kde změří síly nejlepší evropské týmy, jak vidíš šance Eagles? Naváží na medailové úspěchy z minulých let?

Doufám, že Eagles budou jako vždy, bojovat o příčky nejvyšší. Premiere Cup je podle mého názoru nejlepší turnaj na starém kontinentu, na kterém je možné vidět hráčky z celého světa, hrající za evropské kluby. A na to jestli navážeme na medailové úspěchy z minulých let, se přijďte podívat do našeho areálu na Krči od 17. do 25. srpna, kdy se pohár hraje.

Extraliga, Premiere Cup, Mistrovství Evropy, koordinace mládeže Eagles, další softballově pestrý rok. Jak relaxuješ a nabíráš sílu do takřka každodenní práce?

Na softball nabírám sílu v mém povolání, po práci relaxuji na tréninku, rád chodím na rockové koncerty, sleduji sportovní přenosy a hlavně pravidelně MLB, ale úplně největším relaxem je pro mě chata na Sázavě, na kterou mi ovšem díky softballu zbývá málo času.

Advertisement