19_20230822_181100.jpg

Halový turnaj "Z" v Brně - 18.11.2013

Žákovský turnaj "Z" proběhl v Brně i za účasti Eagles Praha

 V letošním roce se odehrál již 12.ročník tradičního turnaje v pavilonu Z na brněnském výstavišti. Tentokrát jsme k hlavní kategorii žáků do 11 let přidali i kategorii do 9 let, která hrála celý pátek dle pravidel coachballu. Turnaj školních týmů, který byl naplánován na čtvrtek, byl zrušen a odehraje se 29.11. ve sportovní hale ZŠ Jasanové v Jundrově (prozaický důvod zrušení: teplo:-).

Pátečního turnaje v coachballu se zúčastnilo 6 týmů s tímto konečným umístěním: 1.Draci Brno, 2.Třebíč Nuclears 1, Pipas Brno, 4.Hroši Brno, 5.DDM Blansko, 6.Třebíč Nuclears 2.

Jednalo se o první zkušenost s coachballem v zetku a ukázalo se, že je to krok správným směrem.

Hlavní turnaj byl velmi zajímavý i díky zahraničním účastníkům- výběr Slovenska a rakouský tým z Wr. Neustadt. Naprostou dominanci v této kategorii však ukázaly dva týmy Draků, které se potkaly ve finále.

Z-Cup se stává zavedenou značkou, kde máte jistotu, že turnaj bude mít vždy velké množství týmů a že proběhne bez závažnějších potíží. A tak si myslíme, že jej můžeme posunout ještě o kousek dál.Za úvahu rozhodně stojí udělat turnaj čtyřdenní, kdybychom ve čtvrtek začali s turnajem v T-ballu pro hráče do 7 let, následovaný pátečním coachballovým turnajem pro hráče do 9 let a víkendový turnaj by zůstal pro hráče do 11 let v boji proti nadhazovacím strojům.

Ke zkvalitnění turnaje rozhodně chybí lepší propagace a i zde si slibujeme výrazné zlepšení s možným spojením s akcí BVV zvanou Sportlife, kde se v rámci výstaviště představuje celá řada ostatních sportů.

V současné době máme na příští rok kromě českých klubů přislíbenu účast čtyř celků z Vídně a dvou z Německa, čímž se nám otevírá možnost rozšířit hlavní turnaj o další účastníky a dostat se na z organizačního důvodu nepřekonatelný počet 24 týmů.

Mým cílem, jako hlavního pořadatele Z-Cupu, je dostat se v příštích několika ročnících na tato čísla: T-ball 16 týmů, Coachball 16 týmů, hlavní turnaj 24 týmů, což je ve výsledku 56 týmů! Při počtu 15 dětí v každém týmu se jedná o 840 hráčů na jednom turnaji, což by nás jednoznačně řadilo mezi největší baseballové akce v Evropě!

Jediným větším problémem, který vidím, je nedostatek financí. V každém roce jsme (Malá baseballová liga, případně Hroši) turnaj více či méně dotovali. Náklady na pronájem pavilonu Z jsou každý rok ve výši cca 140 tisíc. V letošním roce jsme mohli turnaj organizovat pouze díky dotacím z Jihomoravského kraje, městu Brnu a České baseballové asociaci. Jako nezdolný optimista pevně věřím, že se nám jednou podaří sehnat generálního sponzora takovéto ojedinělé akce.

Již teď se těším se na příští rok :-)

Tomáš Ovesný

ředitel turnaje Z-Cup 2013