19_20230822_181100.jpg

Juniorské semifinále pod taktovkou Eagles - 17.9.2012

Juniorský celek Eagles vstoupil víkendovými výhrami nad městským rivalem do bojů o druhý nejcennější baseballový pohár na českém území. Druhým místem v základní části juniorské extrligy si již v jarní části soutěže zajistili postup do semifinále, kde se jejím soupeřem po výhře nad brňenskou Technikou stala Kotlářka Praha. Díky lepší pozici v tabulce po základní části byla první dvě utkání pořádána v Eagles Parku, kde se obě mužstva představila v zcela odlišném světle.

Pro úvodní utkání série byl jako starter vybrán dosud nejspolehlivější a zřejmě i nejzkušenější nadhazovač krčského výběru David Bárta. Jeho úloha nebyla z nejsnadnějších, porazit svého soka Honzu Nováka, který si svými výkony přes juniorský věk vysloužil pozvánku na nadcházející World Baseball Classic. Zápas zprvu sliboval souboj velmi kvalitních nadhazovačů, nicméně trable levorukého Nováka se strikem a trpělivost pálkařů Eagles udržovala obranu Kotlářky v permanentním tlaku. Jak v první, tak druhé směne Eagles naplnili všechny mety, přesto však získali pouze jeden doběh v druhé směne. David na druhé straně udržoval své soupeře i díky bezchybné obraně v dostatečné vzdálenosti od domácí mety a to i přesto, že mladý výběr Kotlařky kontaktoval jeho nadhozy až překvapivě často. Soustavný tlak krčského line-upu donutil trenéry Kotlářky vystřídat své eso z kopce již v průběhu páté směny po 78 nadhozech a to za stavu 5:0 pro Eagles. Místo Nováka na kopci zaujal nadhazovač Cihlář, který přes slušný výkon nezastavil ofenzívu našeho výběru. Zbytek utkání se již ubíral v lehce uvolněnějším tempu, kdy domácí tým soustavně navyšoval své vedení. Vynikající výkon domácího nadhazovače Bárty následnými třemi směnami dovedl do vítězného konce již osvědčený closer Dominik Benátčan, který přes dva umožněné doběhy uhlídal bezpečné vedení 10:3. Eagles se tak po prvním hracím dni ujali vedení v sérii 1:0.

Druhý hrací den semifinálové série přinesl vcelku obdobný obrázek jako utkání předcházející, posty nadhazovačů obsadili spoluhráči z reprezentačního výběru U18 z nedávno konaného MS v Korei Vaněk a Ercoli. Mladý levoruký nadhazovač Kotlářky byl hned od úvodních chvil pod tlakem, který  vedl k vedení 3:0 po první směně. Nutno však přiznat, že narozdíl od zápasu č. 1 pálkaři Kotlářky nalézali recept na nadhozy Františka Vaňka podstatně častěji a drželi se tak družstvu domácích nadostřel. Výkony obou nadhazovačů byly takřka obdobné, směna za směnou přinášela doběhy na obou stranách, avšak tým domácích nepouštěl svého oponenta na dostřel více jak dvou bodů. Druhý zápas série došel k bodu zlomu při střídání hostujícího nadhazovače Ercoliho, jež nahradil pravoruký nadhazovač Klaška. Tak jak se dařilo hráčům Kotlářky držet ofenzívu Eagles na uzdě s Ercolim na kopic, tak se jim to nedařilo pod vedení Klašky. Hit střídal hit a bodový rozdíl narůstal na rozmezí přislibující rozdíl. Za zmínku pak stojí především dva třímetové odpaly Michala Zýmy, který si připsal po jednom na oba nadhazovače. Hrozivý rozdíl však bojovným výkonem hráči Kotlářky stlačili úspěšnými odpaly na důstojný výsledek, více však Vojta Děděk, který nahradil Vaňka do šesté směny, nedovolil a dovedl tak i druhé utkání do vítězného konce.

Závěrem shrnutí je potřeba říci, že utkání a následné výsledky zcela jistě neodpovídají kvalitě hráčské základny obou týmu. Hostujícímu výběru Kotlářky evidentně chyběly opory, které držely tento tým po dlouhá léta mezi nejlepšími mládežnickými celky a v současné době buď hájí barvy národního týmu na ME mužů, či zápolí za jíné týmy v USA. Zbytek týmu pak již neměl dostatek kvality na to, aby své starší spoluhráče zastoupil. I přesto je namístě vyzdvihnout výkony hráčů kdysi hvězdného týmu Ivana Aubrechta, Jana Vondřičky či Jana Nováka a následně bojovnost mladších kolegů, kteří přes jasný průběh nic nevzdávali.

Martin Herold