19_20230822_181100.jpg
937_20220827_100707.jpg

Muži A: zhodnocení sezóny

Muži skončili v letošním ročníku extraligy na skvělém třetím místě. V napínavém zápase porazili pražské rivaly Tempo Praha a pověsili si tak na krk bronzové medaile. Jaká byla cesta k tomuto úspěchu popisuje hlavní trenér Vladimír Chlup.

Hned na začátek extraligové sezony jsme dostali soupeře z nejtěžších, Draky Brno, a málokdo mohl tušit, jak symbolické to nakonec bude. Ani v jednom utkání se nám nepodařilo zvítězit, i když jsme za sérii dokázali 21x krát skórovat. 

Při zúženém poli letošního ročníku byla důležitá každá výhra, a proto jsme s radostí hned následující víkend vzali všechny výhry pro změnu my, soupeř z Techniky neměl proti naší ofenzivě vůbec šanci. 

Stejně tak dopadl i další víkend, tentokrát proti poslednímu z brněnských týmů, Hrochům, a opět jsme byli stoprocentní a udělali tak významný krok k postup do TOP6.

Zároveň to byl poslední víkend, kdy pálka pracovala naplno, najednou jakoby padla deka a počty strike outů a neúspěšných odpalů začaly stoupat. Série proti pražskému rivalovi Tempu nevyšla vůbec, následující proti Arrows, jsme prohráli 2:1, poslední dvě série proti Hluboké a Třebíči jsme zvládli vyhrát a primární cíl postupu do TOP6 jsme dokázali zvládnout. 


Další fáze sezony začala proti obhájci titulu Arrows, více než se s soupeřem jsme celou nadstavbu bojovali s pálkou a přišla první prohra 1:2, kdy ani jeden tým nedokázal zvítězit doma. Následující víkend proti Tempu jsme sice vyhráli první utkání, ale v těch dalších dvou nás soupeř úplně vymazal, a tak před reprezentační přestávkou jsem měli bilanci 2:4 a sny o postupu do další fáze se přesouvaly do oblasti teorie. A když jsme v prvních dvou utkáních proti Drakům nedokázali dát ani bod, už ani největší optimisté nedoufali. Nedělní domácí utkání ale v bojovném závěru získal pro Eagles grandslamem Šimon Blažek a jakoby nastartoval tým k lepším výkonům. 

Další víkend jsme nejtěsnějším rozdílem porazili Třebíč a tak před posledním dějstvím jsme na dálku vyzvali Arrows k souboji o postup do semifinále. O tom rozhodl až poslední den TOP6, kdy jsme v Brně porazili Hrochy a to nám určilo za semifinálového soupeře Draky Brno. Velký favorit na titul začal podle předpokladů, obě prohry na Městském baseballovém stadionu byly ale těsné a domácí se radovali až po zaváháních naší obrany. 

O prodloužení semifinále na následující víkend Eagles zabojovali doma v neděli, kdy přišel opět gradslam - tentokrát z pálky Michala Antoně, otočil zápas na naši stranu a snížil sérii na 1:2. Další pátek doma jsme předvedli vůbec nejlepší výkon za celou sezonu a před plnými tribunami si vynutili rozhodující zápas semifinále, ve kterém už ale Dračí posila z Major League na kopci nedovolila žádné snahy o otočení a před námi tak zůstala premiérová série o bronz na dvě vítězství, do které padl i druhý pražský tým.

Na Tempu Eagles dokázali v pohodě v sobotu zvítězit a i ve druhém utkání v neděli v Eagles parku opět před skvělou návštěvou vše vypadalo, že nebude potřeba rozhodující utkání, zvláště když při svém posledním nástupu v kariéře dlouholetá opora Jan Homolka odpálil HR a šli jsme do vedení 4:1. Soupeř se ale ještě nadechl ke zvratu, tříbodovým HR poslal zápas do extra inningu, ale tam v dohrávce na plné mety získal rozhodující RBI po BB na plné mety Marek Slabý. 

Eagles tak, i přes velké problémy s ofenzivou uprostřed sezony, nakonec potvrdili, že patří do extraligové špičky. Tým se skládal z ostřílených veteránů a dravého mladí, kteří ale dokázali vytvořit vynikající partu a ani v kritických dobách to nezabalili. Další z roků, kdy k velkému úspěchu chyběl jen kousek, je už za námi, zbývá teď ještě dohrát Český baseballový pohár, který se nově hraje systémem play off, a kde se ukáže síla jednotlivých týmů bez importů, kteří již pravděpodobně všechny týmy opustí.

Vladimír Chlup, headcoach Eagles Praha

Fotogalerie z posledního zápasu zde. Fotky z celé sezóny najdete na Flickru Eagles Praha.