931_20220803_223812.jpg

Softballové soustředění: den třetí až pátý

Softballové soustředění spěje pomalu do svého konce a tak je tu zpráva z dalších dnů, doplněna o pár fotografií. Nejdříve popisují své dny žákyně, poté kadetky a juniorky.

Žákyně

Žákyně se v nedělním dopoledním tréninku věnovaly catcherování a nadhazování. Catcherování si vyzkoušely téměř všechny hráčky, některé měly v zadácké výstroji dokonce premiéru (Kája)a k vidění byla velmi kvalitní tréninková fáze. Na tréninku byly navíc přítomné hráčky Julča Vondráčková a Eliška Plevová, takže mohly holky okoukávat, jak to dělají. Po svačinové pauze jsme se vrhli na infield a pálení ze stativu.


Pondělní den byl třetí, tudíž kritický. Toho jsme využili pro zrušení dopoledního tréninku, přenechali jsme hřiště kadetkám a juniorkám a odešli prozkoumávat krásy Havlíčkova Brodu. Procházkou kolem pomníku Karla Havlíčka Borovského a starého městského opevnění jsme došli na náměstí, kde holky dostaly rozchod. Ten využily k návštěvě místní zmrzlinárny, kde nakoupily možná až nezdravé množství ledové tříště (poznámka: nikomu nebylo špatně:)). Poté jsme se již vydali zpět procházkou podél řeky na oběd na hřiště.

Po poledním klidu jsme přesunuli na hřiště. Jako rozcvičku holky vybraly americkou verzi vybíjené, kterou jsem já (Verča) neznala. To ale netrvalo dlouho a prvním úderem jsem pravidla poznala. :) Nakonec jsme se s Vláďou do vybíjecí rozcvičky zapojili také a řeknu vám, byl to boj. Ale holky nakonec zvítězily a šlo se trénovat. Využili jsme tréninku kečrů z předchozího dne a udělali nadhazovací trénink, tentokrát nadhazovačky házely na kečry a pak se vyměnily. Holkám to šlo výborně (jak kečrům, tak nadhazovačkám). Poté následovalo pálicí kolečko v klecích, různá cvičení a nakonec přední tos.


Úterní dopoledne začalo pořádně vykukovat sluníčko a nám začalo být pěkné horko. Proto jsme se na začátek tréninků přesunuli do klecí, kde jsme trénovali pálku a pak jsme udělali lehký nácvik vnějšího pole. Následovala sváča a přesun na umělku, kde jsme zabrali pár metrů ve stínu a tam jsme kouzlili s tenisáky. Cvičení na správné chytání holky bavilo a navíc následovala asi zatím nejoblíbenější činnost – chytání tenisáků ve vnejším poli. Džejna a Vláďa se dobrovolně ujmuli tenisových raket, zatímco holky, Lída a já jsme chytaly vše, co nás přilétlo.

Odpoledne jsme se pak opět věnovali nadhozu na kečry a hlavně nácviku rybiček. Nejvíce modřin si z nácviku odnesl pravděpodobně Aleš, který to holkám statečně ukazoval. Od tohoto tréninku pak holky skákaly rybičky pomalu i pro jídlo.

A protože jsme měli sil na rozdávání, dali jsme si ještě po večeři třetí fázi na umělce. Do zápasu s měkkým míčem, plastovou pálkou a bez rukavic se zapojily všechny žákyně a dokonce i Džejna, Lída a Vláďa. Všichni přežili.


Středeční dopolední blok jsme začali pálkou v klecích, kde jsme trénovali na přední a šikmý tos a také ulejvky. Poté, protože jsme věděli, že nás odpoledne čeká konečně zápas, jsme nacvičovali souhru outfieldu a infieldu. Po polední pauze konečně začal zápas, na který se všichni těšili: žákyně se promíchaly s kadetkami a hrálo se. Zbývá den a půl a všichni jsou unavení, ale holky se každým tréninkem posouvají neskutečně kupředu, což je krásná podívaná. -Verča-

Kadetky a juniorky

Neděle přinesla do prázdninového softbalového kempu Eagles hezké počasí. Kadetky i juniorky zvládly tři tréninkové jednotky v jediném dni. Věnovali jsme se nadhazování, zadáci dostaly svoji porci cvičení a drilů. Pálkařský trénink se podařil s více než stovkou švihů.


V pondělí kadetky i juniorky trénovaly dopoledne, na hřišti na umělé trávě, kde, mimo jiné, odpalovaly různé typy míčků a s různými pálkami. Odpoledne hráčky odpočívaly a nabíraly síly. Večerní trénink pálky juniorky získaly cenné zkušenosti s živou pálkou. Trenérka a ještě nedávno extraligová nadhazovačka Veronika Burianová nadhazovala starty v boxu pro nejstarší hráčky.


Úterní trénink věnovaly kadetky infieldu. Cvičila se kvalitní komunikace v obraně. Juniorky opět nadhazovaly a podařil se trénink outfieldu s využitím stroje. Hráčky se zlepšovaly i v chytání těžkých míčů ve skluzu a na místní krásné trávě se povedly i rybičky.

Dlouhé odpaly do pole trefovaly kadetky a po obědě se šlo na náměstí na zmrzlinu za odměnu v pálkařském souboji. Večer si zahrál celý tým společenské hry.


Ve středu je velmi horké a slunečné počasí v Hippos aréně. Kvůli slunci se trénuje v dřívějších ranních a pozdějších odpoledních hodinách. Kadetky a žákyně dopoledne trénovaly obranu, modelové situace a běh po metách po odpalu. Odpoledne si oba týmy zahrály zápas smíšených družstev. Využil se žákovský míček, měkký Jugs velikosti 11 palců, a pro kadetky bylo zase legrační a zajímavé si zase zahrát po čase s „hopíkem“.

Pauza po obědě byla věnovaná tradičnímu povídání a debatování o prázdninových akcích mimo klub. Rozebírala se tři témata. Róza Blažková vyprávěla o reprezentaci žen do 22 let, kde získala stříbro v napínavém finále mistrovství Evropy v Kunovicích. Za Eagles tento úspěch patří ještě Alici Škardové a Kláře Čejkové-Kolací, hráčkám našeho áčka.

Druhé téma se týkalo velké části hráček, protože se hovořilo o turnaji PONY. Hráčky kadetek a také juniorek, které zvítězily na turnaji PONY Krčanda v evropsko-africké kvalifikaci, odjely do amerického Texasu na World Series. Červencové dobrodružství pro 14 hráček (9 z Eagles) znamenalo pro mnohé první velký turnaj v USA. Hráčky sdělily své dojmy z cest, úroveň hry a povídalo se o motivaci pro hraní s neznámými soupeřkami. McAllen, kde se turnaj konal, navíc sousedí s mexicko-americkou hranicí a zážitky byly tímto ještě exotičtější. Cesta po USA byla završená cestou do hlavního města a MLB zápasem u Orioles v Baltimoru.

Ve třetí části se mluvilo o mistrovství Evropy dívek do 15 let, kterého se zúčastnily tři hráčky Eagles: Lucie Červenková, Nikola Škardová a Barbora Houdková a dvě trenérky Daniela Viktorýnová jako head coach a Jana Chýlová v roli koučky na první metě. Niki Škardová navíc získala cenu za nejlepší nadhazovačku ME U 2022! Zlatá medaile byla k prohlédnutí a vyprávěly se dojmy z celého šampionátu a úspěšného finále. Tým U15 také vybojoval účast na I. Mistrovství světa U15 v Japonsku. Tento šampionát bude otevřený pro ročníky 2008 a 2009.

Cílem debaty bylo nejen seznámit se s činností softballových reprezentací a rozvojových programů jako je PONY League a Little League, ale hlavně přiblížit si, jak hráčky samotné vnímají tyto velké akce a co si z toho odnášejí za zážitky.


Je škoda, že se v Brodě na společném soustředění nesešly kompletní mládežnické týmy Eagles. Letní kemp je zásadní porce trénování, ze kterých se čerpá celou podzimní sezónu a řeší se tu všechny detaily, technika, síla, vytrvalost, dynamika, porozumění hře i mentální trénink. Ale hlavně jsou tu týmy společně, zažijí zábavu i dřinu a připravují se na zápasy a turnaje.

Kadetky i juniorky absolvují minimálně 15 tréninků, a to je dávka, kdy se dá zlepšit každá softbalová i sportovní dovednost. Je to dobré i pro sebevědomí hráček a jejich cestu softbalovými kategoriemi a soutěžemi.

Podzimní část sezony se rychle blíží. Kadetky čekají nadstavbové turnaje a mistrovství republiky. Juniorky mají jasný cíl postoupit v play-off 2. ligy juniorek zpět do Extraligy. Na mistrovství U18 se přihlásí Eagles jako loňský finalista.

Let’s Fly Eagles! -Dáda-