1065_20240412_113634.jpg

David Bauer: Manny Ramirez. Poznali jsme se před třemi roky na Floridě. Jsme spolu stále v kontaktu.

David Bauer, odchovanec Eagles Praha, již druhým rokem zanechává svůj baseballový otisk na univerzitních baseballových hřištích na Floridě. Dovednosti, které získal David během svých 12 let na baseballovém poli nejčastěji uplatňuje na pozici CF.

Mohl bys čtenářům přiblížit kde hraješ, jaký post, jak probíhá příprava, zápasy, jaký je tvůj tým a dosavadní plány na letošní sezónu..

"Hraji již druhým rokem za Embry-Riddle Aeronautical University v Daytona Beach na Floridě, která je součástí Sunshine State Conference NCAA Division 2. 

Hraji hlavně pozici CF."

Jak probíhá příprava na univerzitě?

"Na začátku školního roku se rozdělíme podle pozic a máme individuální tréninky od 11 hodin ráno. Děláme hodně drillů v zadním poli a dvakrát týdně pálíme v kleci. Normálně by jsme měli první týden Hell Week, kde každý den jdeme na hřiště a soutěžíme proti sobě v dálkovém běhání na čas a posilováním. NCAA tenhle rok Hell Week zakázala, tak jsme šli rovnou trénovat. Po měsíci začíná tzv. team practice, kde se celý tým sejde a trénujeme už dohromady. Tréninky se zaměřují na drilly v poli a sehrání týmu. Na konci tréninku máme ještě bp. Tyto tréninky se prodlouží z jedné hodiny na tři a máme je čtyřikrát týdně. Od pátku do neděle hrajeme proti sobě vždy ráno 7 směnové zápasy. Třikrát týdně chodíme do posilovny.

Po Vánocích pak trénujeme třikrát týdně a hrajeme zápasy čtyřikrát týdně v úterý, pátek a o vikendu. V den zápasu se sejdeme na hřišti 3 hodiny před zápasem a máme krátký trénink. Po zápasu máme meeting a probíráme strategii na druhý den. Tuhle sezonu máme hodně silný tým a chtěli bychom se probojovat z naší silné Sunshine State Conference do regionálního finále."

Jak dlouho už hraje baseball v Americe a jaký byl tvůj první dojem ze zdejšího baseballového prostředí?

"V Americe hraji školní baseball víc než 5 let. První zkušenosti jsem ale získal na letních týdenních baseballových kempech, poprvé v mých 12 letech. Na campech University of Miami a FAU, kde jsem poprvé viděl v akci univerzitní hráče, jak to zde v USA funguje a jaká je tady obrovská konkurence.

S americkým školním baseballem jsem pak začal už ve druhém ročníku střední školy Cardinal Gibbons HS ve Fort Lauderdale na Floridě. Hned jsem si všiml, jak je velký rozdíl v dovednostech mezi hráči. Na střední škole jsou i hráči, kteří baseball berou jako zábavu a jeden ze školních sportů, ale přitom hrají proti klukům, kteří jsou draftováni do MLB.

Současně jsem po celou dobu mé high school denně trénoval a hrál za baseball academy Elev8 v Delray Beach. Několikrát jsme hráli i proti PRO5 Mika Griffina, což bylo vždy fajn.

Pravidelně jsem se zúčastňoval PG turnajů, různých showcases na univerzitách a dostal jsem se i do výběru čtyř týmů celé Floridy na turnaji PBR, který jsme vyhráli a jsem tedy i PBR champion of Florida. Zde jsem se seznámil s Mannym.

Cílem každého hráče je dostat baseball scholarship na univerzitě. Tak jsem se musel hodně snažit. Ale nakonec jsem si vybral nabídku z Embry Riddle, top univerzity zaměřené na letectví a vesmírný program."

Jaké jsou největší rozdíly v baseballové kultuře mezi Českem a Amerikou, které jsi zatím zaznamenal?

"Největší rozdíl, kterého jsem si hned všiml je, jak všichni chtějí za každou cenu vyhrávat a udělali by cokoli, aby byli úspěsní. Všichni kluci na univerzitě i na střední se chtějí ukázat a větsinou neberou ohled na to co se stane protihráčům. Kazdý zápas je jako kdyby jsme hráli proti největším rivalům. Jde se naplno až do poslední směny a některé zápasy jsou hodně emotivní. Tenhle rok už jsme měli jednu bitku, po které byl vyloučen skoro celý tým na dva zápasy. O tom, že do toho jdou všichni naplno svědčí i to, že máme v týmu neustále asi 10 hráčů zraněných."


Jaká je tvá největší baseballová vzpomínka nebo zážitek z Ameriky dosud?

"Největší zážitek jsem měl, když jsme vyhráli s Cardinal Gibbons HS District Championship středních škol. Hráli jsme proti týmu, který nás v sezoně porazil 10-0 a my je ve finále porazili aby jsme se probojovali do regionalniho turnaje. Tam jsme ale prohráli s týmem, který potom vyhrál státní titul. Po naší výhře jsem obdržel cenu nejlepsiho hráče konference a několik dalších osobních cen, včetně článků v Miami Heralds a tak…

Velkou radost mi udělaly dvě ocenění MVP na turnajích Perfect Game, kde jsem hrál za Siege z Floridy a podruhé za tým NEB z Harvardu. Úžasná atmosféra byla i po zisku floridského championa turnaje PBR, bylo toho hodně a pořád je…

Samozřejmě nezapomenutelný pocit, když jsem v poště dostal oznámení, že jsem dostal athletic scholarship na ERAU a budu hrát baseball na univerzitě za tým, který se jmenuje také Eagles."

Který baseballový hráč nebo trenér vám slouží jako vzor nebo inspirace, a proč?

"Manny Ramirez. Poznali jsme se před třemi roky na turnaji PBR na Floridě. Jsme spolu stále v kontaktu. Mike Griffin, Tod Moser trenéři akademií, kde jsem hrál. Samozřejmě každý trenér zde v US je mimořádný. Opět i zde platí obrovská konkurence a uspět v ní…"

Jaké jsou tvé osobní rituály nebo přípravné rutiny před zápasem/tréninkem, které ti pomáhají udržet se ve správném rozpoložení?

"Rituály nemám, před tréninkem většinou píšu nějaký test ve škole. Pak utíkám na hřiště, protože mi začíná tréninik za 15 minut. Tak hlavně nic nezapomenout a být všude včas."

Jaké jsou tvé ambice a plány po ukončení baseballové kariéry v Americe?

"Teď se snažím úspěšně studovat a za dva roky dokončit studia na Embry-Riddle a plánuji pokračovat studiem master degree. Embry-Riddle je akademicky hodně náročná univerzita a výborný prospěch je podmínkou pro udržení se v baseballovém týmu Eagles ERAU. Současně se každý den snažím pracovat na svých baseballových dovednostech a prosazovat se v konkurenci 60 Eagles hráčů do základního hracího týmu. Samozřejmě bych byl rád držel titul vítěze konference, tak jako na střední škole i zde na Embry Riddle.

Už teď se ale těším na své spoluhráče v Eagles Praha a na naší českou Extraligu, kde budeme bojovat opět o co nejlepší umístění.

Tak zatím všechny zdravím

David Bauer

další info o mne jsou na Twitter nyní X: @DavidBauer01"