947_20221003_103916.jpg

Mistři U15!

Baseballová patnáctka pod vedením trenéra Matouše Procházky získala titul Mistr České republiky. Cesta k titulu ale nebyla jednoduchá, vedla přes pár velmi náročných zápasů do finále, kde se orli střetli s týmem Klasik Frýdek-Místek.

Na mistrovství České republiky se náš tým kvalifikoval přímo již červnovým skvělým druhým místem na českém baseballovém poháru. Proti minulým létům se turnaj hrál netradičně pouze pro šest nejlepších celků a systém nám do skupiny přisoudil čtvrtý tým z poháru Klasik Frýdek-Místek a jednoho z vítězů kvalifikace, pražský Sabat. Turnaj v novém hávu byl hůře předvídatelný, více vyrovnaný a neměl podle mého názoru jasného favorita.

Oba zápasy ve skupině nám byly rozepsány na páteční odpoledne. Nejdříve v 12.30 proti Sabatu
a následně od 17:30 proti frýdeckému Klasiku. Do prvního zápasu jsme nastoupili proti pražským rivalům z Troji s Filipem Němcem na kopci. Cílem bylo tento zápas vyhrát a za zajistit si co nejdříve místo v semifinále či alespoň co nejlepší výchozí pozici před druhým zápasem s Frýdkem-Místkem.

První směna skončila bez bodu na obou stranách. Ve druhé směně se nám podařilo dostat soupeře pod tlak a kombinací odpalů a drobných chyb, i přes střídání jejich nadhazovače, jsme doběhli hned pro čtyři body. Sabat hrozil vrácením bodů hned v dohrávce směny, kdy obsadil všechny mety, ale skórovat se mu nepodařilo. Ve třetí směně jsme hlavně po nepřesných nadhozech navýšili vedení již na 7:0. V dohrávce začali soupeři opět nebezpečně a po dvou odpalech obsadili dvě mety, nicméně solidní obrana je dál pro bod nepustila. Ve čtvrté pálce jsme přidali další dva body a upravili stav zápasu na 9:0. V dohrávce této směny Sabat po naší nepřesnosti v obraně doběhl pro jeden bod a zápas tak skončil naším vítězstvím 9:1. Jakkoliv skóre vypadá jednoznačně, zápas byl po celou dobu vyrovnaný a soupeř nebyl nijak slabší, na chyby v obraně i úspěšné odpaly jsme byli vyrovnaní. Z mého pohledu rozhodl hlavně počet met zdarma, 4 naše proti 11 soupeře.

Odpoledne nás čekal Klasik Frýdek-Místek. Zápas jsme chtěli vyhrát a zajistit si první místo
ve skupině, ale věděli jsme, že prohra o menší rozdíl než vítězství nad Sabatem nám i tak zajistí semifinále. Soupeři hned v úvodu utkání doběhli po sérii úspěšných odpalů pro dva body. Náskok soupeře se nám sice podařilo do poloviny zápasu stáhnout, ale bohužel pouze na chvíli, po které nás Klasik odskočil o tři body na průběžný stav utkání 5:2. Přestože jsme v samotném závěru naplnili všechny mety a k většímu dramatu nechybělo mnoho, nadhazovač spolu s obranou Frýdku-Místku tlak ustáli a zápas chladně zavřeli za stejného stavu. Na nadhozu se za nás představili Josef Grygera, Kolja Shevelev, Radek Derganz, Vilém Chocholatý, kteří předvedli solidní práci.

V sobotu ráno Klasik porazil Sabat a přisoudil nám druhé místo ve skupině a Hrochy Brno jako semifinálové soupeře. Hrát se nicméně dát s každým, a přestože jsme k soupeři, vítězi českého baseballového poháru, cítili zdravý respekt, nebyl důvod se ho bát a zápas nehrát naplno. Semifinále jsme začali v sobotní podvečer. Na kopci se proti sobě postavili Kolja Shevelev a brněnský Dan Sobotka. Soupeře jsme překvapili hned v první směně, kdy jsme se nekompromisně ujali vedení 3:0, které jsme drželi do třetí směny, ve které se Hrochům podařilo srovnat na 3:3. Do páté směny vynikajícího Kojlu Sheveleva vystřídal Oliver Záruba, který si počínal taktéž skvěle a udržel nerozhodný stav zápasu až do poloviny šesté směny, kdy již nadhazoval Willi Pritts. I přes výborné výkony na kopci se soupeřům podařilo doběhnout pro bod a ujmout se vedení 4:3. Kluci však nesložili zbraně a na začátku sedmé směny po sérii tvrdých odpalů doběhli hned pro pět bodů a otočili stav utkání na 8:4. Ani Hroši však zápas nepustili, bojovali až do konce a zápas se nám podařilo ukončit až za stavu 8:7 s obsazenou první a druhou metou. Zasloužená radost pak mohla za skvělé atmosféry pod umělým osvětlením vypuknout naplno.

Z druhého semifinále postoupil Klasik Frýdek-Místek nad místním Sokolem Hluboká. Finále, s původně rozepsaným začátkem 14:30, začalo v 16:30. Důvěru na nadhazovací kopec dostal Josef Grygera, který na stejného soupeře začínal již ve skupině. Odházel skvělé čtyři směny, ve kterých umožnil soupeři skórovat pouze jednou v úvodu utkání. Pro náš první bod jsme doběhli hned v dohrávce první směny po krádeži při obsazené první a třetí metě. Vedení jsme se ujali v páté směně, po dvojmetovém odpalu Jana Hojdy. Právě od páté směny již na kopci v zelených barvách úřadoval Vilém Chocholatý, který navázal na výkon startujícího nadhazovače, a proti kterému soupeři doběhli taktéž pouze pro jeden bod v samotném závěru zápasu. Finále jsme tedy vyhráli 3:2 a mohli slavit titul mistrů ČR v kategorii kadetů U15!

Bohužel, kvůli výpadku serveru nebyly vyhlášeny individuální ceny. Jakkoliv si myslím, že jsme v týmu měli hráče, kteří by si zasloužili být vyhlášeni před plnou tribunou a nejlepšími týmy, jsem zároveň názoru, že celkové vítězství byla hlavně týmová a kolektivní práce, které si ceníme nejvíce.

Děkuji zejména trenérům Eagles, kteří se na úspěchu podíleli přímo na Hluboké, jmenovitě Pavlu Menclovi, Tomáši Duffkovi, Václavu Matouškovi a Lence Landové. Na letním soustředění a pdozimní přípravě dále u týmu působili Šimon Blažek a Jan Gorecki. Děkuji dále všem trenérům, kteří se klukům věnovali a kteří je připravovali celý rok.

Doufám, že klukům tento úspěch pomůže v další (nejen) baseballové kariéře. Mistrovský titul je skvělý, ale musíme ho nosit s pokorou, ostatní týmy byly ve všech zápasech vyrovnanými soupeři. Věřím, že kluci budou dál pokračovat v tvrdé dřině a uvidíme je hrát za starší kategorie, extraligový tým a za národními týmy.

Za realizační tým

Matouš Procházka