19_20230822_181100.jpg
1042_20231206_125708.jpg

Baseballový život: Americká vs. Česká perspektiva

Přinášíme exkluzivní pohled do života studentů na baseballové akademii. Od pravidelného režimu dne, přes nároky na akademický výkon až po intenzivní zimní přípravu pro nadcházející sezónu. Prostřednictvím rozhovorů s Matyášem Trčkou a Filipem Kubíčkem se dozvíte, jak se dá skloubit sport a studium na cestě za americkým snem a jaké výzvy a naděje tito nadějní sportovci sdílí.

Jaký je hlavní program a jaký je běžný režim dne pro studenty na této akademii?

"Teďka běžný program, co se offseason týče, vypadá tak, že na snídani jdeme kolem 7 hodin. Škola nám každý den začíná v 9 hodin ráno. Kde jsme do 12-13 hodin. Po škole jdeme na oběd a po obědě začíná tréninkový blok, který má dvě podoby. V pondělí a středy máme týmové tréninky, které začínají ve 13 hodin a jsou zhruba do 15:30, většinou se jedná o souhry a týmové zápasy. Po tomhle tréninku máme posilovnu, kam jdou postupně 2 ways, nadhazovači a poziční hráči. Úterý, čtvrtky a pátky máme individuals work, kde jsme rozděleni do menších skupin. Tenhle program vypadá tak, že naše skupina je od 13 do 14 na hřišti, kde se věnujeme hlavně obraně. Potom následuje posilovna, kde jsme od 14:20 zhruba hodin. Potom máme krátkou pauzu, a od 16 do 17 máme hitting session našim trenérem pálky. Potom následuje večeře, která se podává od 17:30 do 19. Po večeři se většinou věnujeme úkolům do školy, které máme na další den. Tenhle program je hodně stabilní a dodržuje se, jediné rozdíly jsou jen ty, že chodíme ráno před školou a večer ještě pálit individuálně. Víkendy jsou volné, a protože zároveň dělám českou školu dálkově, tak tenhle čas využíváme k tomu, abychom se učili."

Jak probíhá studium na akademii a jaké jsou nároky na akademický výkon?

"Ačkoliv je zatím americké studium o poznání jednodušší než to v Čechách, tak i přes to po nás hlavně trenéři chtějí dobré výsledky, a to hlavně kvůli tomu, že když tady nemáte známky, tak si sami zavíráte dveře na vysokou školu, což je další level, o který tady všichni usilujeme. Co se týká rozvrhu samotného, tak největší změna je ta, že tady nejsou kmenové třídy, ale každý má udělaný rozvrh na míru, protože máte určitý počet daných hodin, z daných předmětů, které musíte splnit, abyste mohli být kvalifikováni do NCAA programu, což je program, pod který spadá drtivá většina vysokých škol v USA."


Jaká je plánovaná baseballová příprava během zimního období? Jak se připravujete na nadcházející sezónu?

Aktuální cíle v zimní přípravě jsou orientovány hlavně na to, aby jsme rozvíjeli baseballové dovednosti, ale taky, a zejména na to, abychom co nejvíce zesílili, protože síla je v baseballu něco, bez čeho se neobejdete, pokud půjdete na další level.


Co je vrcholem baseballové sezóny na akademii? Kolik zápasů obvykle hrajete během jednoho ročníku?

Jeden vrchol v sezóně, jako je třeba MČR v Česku, není, ale v období od února do května odehrajeme přes 60 zápasů, což vám dá nejvíce, co se zkušeností týče. Součástí těhle zápasů jsou taky mimo-státní turnaje na Floridě, Georgii, atd. 

Jsou nějací absolventi této akademie, kteří nyní hrají v Major League Baseball (MLB) nebo na vysoké úrovni?

Co já sám vím, tak žádný absolvent se do MLB zatím nedostal, ale má zástupce v Milb a hodně zástupců na college. Z čehož je hodně z nich divize 1, tudíž ta největší možná.

Proč jsi si zvolil právě tuto akademii? Co v ní považujete za zajímavé a co si od toho slibuješ pro svou baseballovou kariéru?

MT: Je to za mě asi nejlepší příležitost otevřít si dveře do amerického baseballu. Tato akademie je již ověřena několika českými hráči, od kterých jsem i dostal doporučení. Není zrovna lehké dostat se jako Evropan na dobrou vysokou školu v Americe, ale myslím, že je Combine ideální řešení.

FK: Combine jsem zvolil hlavně z toho důvodu, protože to byl ideální vstupní bod do amerického baseballu a protože to byla cesta, kterou již prošlo pár lidí z Čech. Tudíž jsem věděl do čeho jdu, a taky, protože to je cesta, která mi do budoucna může otevřít další možnosti, ať už je to college, travel týmy, nebo další akademie.



Pokud bych měl srovnat baseball v Čechách a v Americe, tak největší rozdíl je rozhodně v tom, s kým hrajete. Tím že 99% hráčů v našem týmu chce hrát baseball na vysokoškolské, potažmo profesionální úrovni, tak i přes to, že jsme spoluhráči a jsme něco jako rodina, tak jsme si zároveň vědomi, že bojujeme o místo v základní sestavě, jinak řečeno, o playing time. Tudíž tady všichni dělají věci navíc, a tím vás zároveň tlačí k tomu, abyste taky dělali věci navíc. Další rozdíl je asi v tom, že ti hráči tady jsou fyzicky mnohem rozvinutější než v Česku. Jsou rychlejší, odpalují dál, házejí rychleji a tím, že mají tu možnost hrát baseball celoročně, tak je taky poznat to, o kolik víc toho mají nahráno. Asi takový poslední viditelný rozdíl je v tom, že je pro ně všechno hra, ve všem co děláte, tak vidějí soutěž a něco, v čem vás chtějí porazit, tudíž na každém tréninku, v posilovně a při pálkařských trénincích je úplně jiná energie.

Společné odpovědi Matyáše Trčky a Filipa Kubíčka.