Poslední prázdninový víkend se v Chomutově konalo 4. kolo Superligy žákyň. Jednalo se o náš jediný společný výjezd, a tak jsme si to chtěli pořádně užít. Do Chomutova jsme dorazili už v pátek, ubytovali jsme se v příjemném prostředí Hřebíkárny, a po společné večeři jsme vyrazili na výlet do nejdelšího krušnohorského údolí – údolí Petra Bezruče. Zde jsme společně probírali taktické a teoretické stránky naší softballové hry. Zpestřením byl úkol pro holky – zjistit, kdo byl Petr Bezruč, a to přímo od kolemjdoucích. Následně jsme si připadali jako v pořadu "Nikdo není dokonalý". Pro čtenáře máme také jeden úkol – zjistit, proč se údolí jmenuje Bezručovo, a co měl Petr Bezruč společného s Chomutovem.
Ve dnech 22. 8. – 25. 8. se naše žákyně zúčastnily největšího evropského turnaje pro kategorii U13. Turnaj se odehrál na hřištích SaBaT a Joudrs. Celkem se turnaje zúčastnilo 15 týmů z pěti evropských zemí. Naše hráčky měly v základní skupině za soupeře týmy Kotlářka Praha, Krośniewice/Warszawa, výběr Moravy a vítěze loňského ročníku Bollate Softball (Itálie).
Začátkem června se konalo druhé kolo Superligy kadetek na hřišti pražského klubu Joudrs, kde se nám podařilo v tabulce poskočit na třetí místo.
ne 19. 11. 2023Urbanová Kristýna
Lenka Spurná: Příběh Triple Crown a vzpomínky na nejúspěšnější sezónu před 10 lety
Lenka Spurná, když se s ní setkáte, okamžitě cítíte sílu a vášeň, která ji vede v oblasti sportu a vzdělávání. Jako členka klubu Eagles a bývalá reprezentantka nám otevřela dveře do jejího nezapomenutelného sportovního putování před deseti lety, kdy tým Eagles dosáhl Triple Crown (vítězství v Poháru mistrů, extralize i Českém poháru). Při pohledu zpět na tu sezónu si s námi sdílí vzpomínky na výzvy, radosti a důležité lekce, které jí tento úspěch přinesl.
Jaké byly nejtěžší výzvy, se kterými jsi se musela vypořádat během této úžasné sezóny?
Jak už je v našem sportu zvykem, ač pro něj hoříme, tak nám zasahuje do veškerého volného času. Jako hráči vždy budeme řešit dilema, zvolit si mezi rodinou, kamarády a volnými víkendy nebo tou touhou být na hřišti a trénovat s týmem a dosahovat v zápase těch nejlepších výkonů. Tak to bylo i tehdy před deseti lety, když jsme trénovali několikrát týdně jak s klubem Eagles, tak s národním týmem, se kterým jsme se připravovali na mistrovství Evropy v Praze. Veškerý svůj volný čas, co jsme tehdy měli, jsme obětovali softbalu. V tom roce se čas ukázal jako nejcennější komodita a správné načasování a organizace jako největší výzva.
Jaký prvek vašeho týmu byl klíčový pro dosažení tak úspěšného výsledku ve všech těchto turnajích?
Každý z těch tří turnajů přinesl něco odlišného. V jednom případě to byla kombinace ostřílených matadorek se zkušenostmi ze světového softbalu a mladých nebojácných hráček, ve druhém zas nabitý line up samými reprezentantkami, ať už z juniorského nebo dospělého národního týmu. Bez intenzivního tréninku by ale nic z toho nebylo možné. Výsledky jsou vždy ruku v ruce s výkonem na hřišti a následně se zvýšeným sebevědomím hráče, které se odrazí v herním projevu, což přímo ovlivňuje atmosféru v týmu v průběhu zápasu. Myslím, že klíčové pro nás všechny bylo, že jsme věděly, že jsme v přípravě udělaly maximum a byl čas se za tu práci odměnit.
Jaká byla tvoje největší vzpomínka nebo moment ze zápasů během této sezóny?
Intenzivních vzpomínek, ze kterých máme ještě po deseti letech husí kůži, bylo v sezóně několik. Určitě se k nim řadí naše tažení pohárem, kdy nás ostatní týmy nebraly příliš vážně jako konkurenci a my jsme přesto jeden po druhém poráželi a dosáhli titulu mistrů evropských zemí, ale taky obrat z 0:2 na 3:2 na zápasy ve finále extraligy s Joudrs. Mezi ty nejlepší vzpomínky ale řadím ten neuvěřitelný pocit, kdy prožíváte právě ty nejtěžší okamžiky ve vypjatých zápasech a po úspěšném zákroku v poli nebo odpalu v útoku pak zažívám tu radost se svými spoluhráči. Nic se tomu pocitu nevyrovná. Je to adrenalinová jízda a jedno velké dobrodružství zároveň. No a samozřejmě nesmíme opomenout naše legendární oslavy se skvělými fanoušky. Z toho máme hodně šťastných a vzácných vzpomínek.
Jaká byla atmosféra ve vašem týmu během tohoto úžasného období úspěchů?
Naše týmová atmosféra byla výjimečná právě díky schopnosti kvalitně strávit čas na tréninku, po něm i mimo něj. Co nás asi nejvíce spojovalo byl společný smysl pro humor a zájmy. Uměli jsme si užívat ten čas spolu, všechny aktivity, které jsme si zorganizovali, chodili jsme společně na různé akce a tvořili si vlastní kolektivní zážitky. Na poháru mistrů, když pršelo a my nemohli hrát, jsme se všichni z týmu natěsnali k Boreckým domů a udělali si palačinky. Před finále extraligy jsme zas udělali celé rozvičení na Eagles a pak přijeli 10 minut před začátkem zápasu na Joudrs. Mělo to obrovský náboj, nic podobného už si asi znovu nezopakujeme.
Jaký vliv mělo toto vítězství na tebe osobně a také na tvůj pohled na sport a týmovou práci?
Asi jsme tehdy ještě nedokázali plně ocenit, jak ohromný úspěch to je. Historicky první medaile z evropského klubového softbalu, která byla zároveň tou nejcennější a po deseti letech jsme stále jediný český klub, který to dokázal. Letos jsme měli právě díky klubu Eagles příležitost se znovu setkat, když jsme přebírali ocenění. Procházeli jsme situace z poháru, znovu si je projížděli v hlavách a smáli se některým momentům. Tehdy jsem si asi možná poprvé uvědomila skutečnou hodnotu všech těch vítězství – že i po letech zůstáváme přáteli a scházíme se, že to má mnohem větší význam, než jak jsem to dosud vnímala.
Můj pohled na týmovou práci zůstává neměnný a není přímo spojený právě s vítězstvími. Kolektivní sport nás učí spolupráci a také nás formuje a dává nám prostor poučit se z chyb a skrze ně pak růst. To jsou neskutečně cenné zkušenosti, které pak v jiné formě dokážeme využít v životě. Myslím, že to je i důvod, proč spoustu z nás zůstává spojeno se sportem celý život. Neustále v něm dostáváme kvalitní lekce, které se nám v budoucnu budou hodit.
Jak jste se připravovali, jaké byly vaše tréninky, aby tým dosáhl takových výsledků?
Vždy jsme uměli pracovat jako jeden tým. Vytvářeli jsme si v přípravě dobré podmínky pro to, abychom byli zastupitelní v případě zranění, měli jsme kvalitní přípravu fyzickou, ale i psychickou. Měli jsme velmi dobré nadhazovačky, osy fungovaly výborně. Pálkařský line up byl až trochu strašidelný svojí silou a komplexností. Klíčovou roli hráli v přípravě a posléze během celého roku hlavní coach Gabriel Waage a v průběhu poháru Vojtěch Albrecht, který měl spoustu zkušeností se skautingem. Největší akvizicí, která vedla k úspěchu však pro nás bylo pozvání amerických hráček Kate Robinson, Lauren Lupinetti, české reprezentantky Elišky Pojerové a rakouské reprezentantky Martiny Lackner. I díky nim se tehdy definitivně proměnil náš herní styl a hráli jsme špičkový softbal.
Jaké dovednosti nebo hodnoty jsi si odnesla z této sezóny, které ti pomohly i v dalších oblastech života?
Když jste mladí, zajímavá vás především úspěch. V tu chvíli moc nepřemýšlíte nad tím, jak tím obohatíte svůj osobnostní růst. Jste opojení pocitem neporazitelnosti, který ale netrvá příliš dlouho. Pak začne vše nanovo. Tvrdá práce v posilovně, nekonečné hodiny tréninků, téměř žádný čas, nová sezóna, nejistota výsledků. Přesto všechno jsou zatím právě ty nepřenositelné zážitky.
Všechny tyto získané zkušenosti hodnotím až s odstupem času a uvědomuji si, že tento mimořádný rok pro nás všechny znamenal nějaké změny. Pro mě osobně jak už jsem zmínila výše je velmi vzácné, že přetrvávají dlouholetá přátelství se spoluhráčkami z týmu. A že klub umí vytvořit díky obětavým lidem v něm takové zázemí a přátelské prostředí, že toho chcete být navždy součástí.
Co bys poradila mladým hráčům/ hráčkám, kteří by chtěli dosáhnout stejných úspěchů jako váš tým před 10 lety?
Úspěch nepřichází přes noc. A i když máte talent, je potřeba na sobě neustále pracovat a zlepšovat své dovednosti. Největším úskalím na té cestě za vysněným cílem – být dobrým a platným hráčem, je trpělivost a vytrvalé úsilí. Dobrého hráče nedělají čísla ve statistikách, musíte mít v sobě něco navíc. Je důležité naslouchat radám trenéra a vychutnávat si každý moment hry se svými spoluhráči. Možná spolu strávíte dalších 20 let na hřišti zmazaní antukou a naplnění ohromnými zážitky z vítězství. Kdo ví, možná se někdo z nich stane vaším nejlepším přítelem na celý život. A to je pak teprve neocenitelný úspěch.